Svet si vo štvrtok 17. júna pripomenie výnimočnú udalosť, keď pred 60 rokmi americký chirurg Richard Lawler uskutočnil prvú transplantáciu obličky.
V tele človeka sa nachádzajú dve obličky. Jedna stačí na to, aby sa z tela odviedli škodlivé látky. Pacientka Ruth Tuckerová mala obe obličky zasiahnuté zákerným ochorením, na následky ktorého zomreli jej príbuzní. Americký chirurg Richard Lawler so svojím tímom (James West a Raymond Murphy) prvýkrát transplantoval 17. júna 1950 do tela pacientky obličku mŕtvej darkyne, ktorá mala podobnú hmotnosť, vek a rovnakú krvnú skupinu. Keď 45 minút od smrti donora uvoľnil doktor Lawler svorky, transplantovaná oblička nadobudla zdravú ružovú farbu.
Prvú úspešnú transplantáciu na svete, ktorá bola pre pacientku poslednou možnou záchranou, uchoval tím lekárov v tajnosti. Operovalo sa totiž v katolíckej nemocnici a cirkev v tom čase nesúhlasila s tým, aby sa tkanivá z mŕtvych tiel transplantovali do živých organizmov. Lekári mali však podporu vedenia nemocnice. Informáciu o transplantácii zverejnili až po niekoľkých dňoch, keď sa ukázalo, že pacientke sa darí dobre. Správa obletela celý svet. O necelý rok sa však pani Tuckerová, tešiaca sa z normálneho života, opäť dostala do nemocnice. Ukázalo sa, že organizmus transplantovaný orgán neprijal. Hoci sa nová oblička scvrkla na veľkosť orecha, pacientka žila ešte päť rokov po operácii.
V Slovenskej republike došlo k prvej transplantácii obličky 16. júna 1972 v Nemocnici s poliklinikou akademika Ladislava Dérera na bratislavských Kramároch a uskutočnil ju transplantačný tím Urologickej kliniky Lekárskej fakulty UK v Bratislave. V banskobystrickej Fakultnej nemocnici F.D. Roosevelta zriadili vo februári 2010 nové nefrologicko – transplantačné oddelenie, na ktorom sa špecialisti koncentrujú na prípravu pacienta na transplantáciu obličky od mŕtveho aj žijúceho darcu.
zdroje: www.answers.com, www.freewebs.com, www.blamepro.com
Autor článku: TASR