Na horúce slnečné lúče sa treba začať pripravovať už pred odchodom na dovolenku. Odborníci upozorňujú, že nestačí mať vždy poruke opaľovací prípravok, netreba tiež zabúdať na dostatočný príjem tekutín a zvýšenie podielu živín a aktívnych látok, stimulujúcich vlastnú ochranu organizmu a pokožky, a to najmä betakaroténu a antioxidantov v strave. Ako upozornil primár dermatologického oddelenia Nemocnice Sv. Michala Ľubomír Zaujec, ľudia si ešte stále dostatočne neuvedomujú vplyv UV lúčov, fotostarnutia a civilizačných dopadov na pleť.
"V poslednom období zaznamenávame výrazný nárast problémov a dokonca závažných ochorení, čo dokazuje, že si ešte stále dostatočne nevieme uvedomiť veľký význam kože pre človeka a závažnosť vplyvov, ktorú na ňu každodenne pôsobia," upozornil Zaujec s dôvetkom, že už vôbec nie je dostatočná naša ochrana a zodpovedné správanie sa voči pokožke. Koža je pritom najväčší ochranný orgán tela, ktorý chráni pred stratou tekutín, civilizačnými vplyvmi a zabezpečuje termoreguláciu organizmu.
Zaujec objasnil, že na koži Slovákov možno pozorovať časté aktinické keratózy, ktoré sú predzvesťou rakoviny kože. V dôsledku vplyvu voľných radikálov a UV žiarenia pribúdajú bazolelulárne karcinómy, melanómy. "Mali by sme si uvedomiť, že nepostačí iba natieranie sa opaľovacími prípravkami. Ochrana kože sa začína dlho pred dovolenkou a úspešná je, ak sa robí nielen zvonka, ale i zvnútra," zdôraznil. Odporúča preto pred odchodom na dovolenku prijímať zvýšené dávky antioxidantov, ktoré vychytávajú voľné radikály a karotenoidy – najmä betakarotény, ktoré posilňujú ochranné vlastnosti kože, dokážu tiež opraviť poškodenú DNA pri procese mutácie.
Betakarotén ochráni pokožku pred spálením aj pred rakovinou kože. Okrem toho, že zvyšuje odolnosť kože voči slnečnému žiareniu, zlepšuje opálenie, znižuje vnímavosť kože na spálenie, má estetický - kozmetický aj zdravotný efekt. V prírodnej forme sa betakarotén vyskytuje napríklad v mrkve, špenáte, melóne či marhuliach a neničí sa teplom, ani varením, do tela ho tiež možno dostať vo forme doplnkov výživy. Tie treba pritom začať užívať týždne pred odchodom na dovolenku. Na spomalenie procesu starnutia kože a tlmenie ekzémov a letných alergií tiež lekári odporúčajú extrakt z kôry pobrežnej borovice pycnogenol, čo je najsilnejší prírodný antioxidant.
Dermatológovia upozorňujú, že ochrana pred slnkom je potrebná nielen pri opaľovaní a kúpaní, ale aj pri návšteve hôr či zamračenom počasí. Odraz slnečných lúčov od piesku zvyšuje intenzitu žiarenia o 25 percent. V prípade snehu je to až 90 percent. Mraky čiastočne eliminujú prienik lúčov, zamračené počasie však znamená dopad 40 až 60-tich percent z nich. Na intenzitu vplýva aj nadmorská výška. Na Gerlachovskom štíte je tak intenzita slnečného žiarenia rovná intenzite v Tunisku.
Autor článku: TASR