Až deväťdesiat Slovákov trpiacich podvýživou nevedelo, na koho sa majú so svojimi ťažkosťami obrátiť. Vyplýva to z prieskumu v rámci osvetovej kampane Výživa ako liek - Pomôžte svojim blízkym, ktorá na Slovensku beží už tretí mesiac. Jej cieľom je dostať do povedomia nielen túto problematiku, ale aj možnosti jej liečby, ktorú u nás hradia zdravotné poisťovne, objasnil pri jej spustení minister zdravotníctva Richard Raši. U väčšiny pacientov, často u seniorov malnutrícia totiž ostáva neodhalená a neliečená, a to aj v nemocniciach či opatrovateľských domovoch.
Podvýživa, ktorá sa dotýka asi 35 percent slovenských pacientov, môže nielen negatívne ovplyvniť efektivitu a dĺžku liečby, ale významne tiež znižuje schopnosť bojovať s akýmkoľvek ochorením. Ako uviedol prednosta Kliniky anestéziológie a intenzívnej medicíny Fakultnej nemocnice L. Pasteura - Košice Jozef Firment, je potrebné liečiť takéhoto pacienta s cieľom minimalizovať riziko komplikácií, ktoré malnutríciu sprevádzajú. Najčastejšie je to výrazný úbytok hmotnosti, znížená svalová sila vrátane oslabenia respiračného a srdcového svalstva, zhoršenie základného ochorenia i odpovede na farmakoterapiu, imunodeficit, strata sebestačnosti pacienta, pokles fyzickej a mentálnej kondície, zlé hojenie rán a vyššie riziko dekubitov.
Ako poukázal hlavný odborník ministerstva zdravotníctva pre geriatriu Štefan Krajčík, medzi najviac ohrozené skupiny patria geriatrickí pacienti. Malnutrícia sa vyskytuje asi u 5 až 12 percent starých ľudí bývajúcich doma a u približne 27 percent hospitalizovaných pacientov. Trpí ňou až 54 percent novoprijatých obyvateľov do zariadení dlhodobej starostlivosti. Príčinami tohto vyššieho výskytu v starobe je oslabenie chuti a čuchu, častejší výskyt chorobných stavov, horšia dostupnosť jedla, poruchy príjmu, zhoršené využitie potravy.
Podvýživu možno liečiť viacerými spôsobmi, a to úpravou výživy, pomocou preparátov klinickej výživy alebo zavedením sondy a pri život ohrozujúcich stavoch infúziami. Pri problémoch s podvýživou sa najčastejšie využívajú nutričné nápoje, hradené z poistenia, ktoré môže pacientovi predpísať lekár - špecialista. Správnou výživou sa dá docieliť rýchlejšie hojenie rán, rýchlejšia liečba a jej lepšie znášanie aj u onkologických pacientov, ktorí malnutríciou trpia tiež často. Bližšie informácie o tejto problematike možno získať vo webovej poradni www.vyzivaakoliek.sk alebo na bezplatnej infolinke 0800 800 707.
Autor článku: TASR