Lekárske odborové združenie (LOZ) vyzýva všetky politické strany, aby sa vyjadrili k legislatívne dokonanej príprave MZ SR k transformácii nemocníc na akciové spoločnosti. Zároveň ich žiada, aby vzali na zodpovednosť premiéra Mikuláša Dzurindu a ministra zdravotníctva Rudolfa Zajaca, ktorí svojim konaním porušujú nielen právne normy, ale i základnú etiku správania sa v slušnej spoločnosti. LOZ žiada politické subjekty o stanovisko, či v prípade, ak budú mať účasť v novej vláde, zrušia akciové spoločnosti v nemocniciach, ktoré sa v tomto období ustanovia. Uvádza sa to vo vyhlásení, ktorým LOZ reaguje na informácie získané z MZ SR o legislatívne pripravenej transformácii nemocníc súčasnou vládou.
Predseda celoslovenského koordinačného štrajkového výboru Marian Kollár dnes pred novinármi pripomenul, že zastavenie transformácie verejných zdravotníckych zariadení na obchodné spoločnosti bolo jednou z požiadaviek vyhláseného neobmedzeného štrajku zamestnancov Fakultnej nemocnice poliklinikou (FNsP) Bratislava. Táto požiadavka bola na začiatku splnená verejným prísľubom premiéra. Zdravotnícki pracovníci preto nepredpokladali, že by mohlo dôjsť k zvratu.
Pokračovanie príprav na transformáciu nemocníc považuje LOZ za hrubé porušenie verejného prísľubu premiéra. "Týmto krokom premiér sklamal, ale neprekvapil. Naopak, len potvrdil, že väzby, ktorými je spojený s ministrom zdravotníctva Zajacom a lobistickými skupinami, sú asi silnejšie ako jeho garancie dané verejnosti," povedal Kollár, Cieľ vlády podľa štrajkujúcich zdravotníkov je jasný - zrušiť verejnoprávny charakter zdravotníctva garantovaný ústavou.
LOZ v súčinnosti so zdravotníckou verejnosťou využije všetky dostupné možnosti, aby zabránili tomuto bezprecedentnému aktu s podporou politických strán, ktorú združenie očakáva.
V piatok 9. júna sa na pracovnom stretnutí v Kováčovej zídu predsedovia LOZ a členovia celoslovenského koordinačného štrajkového výboru, aby sa dohodli na ďalšom postupe. "Cieľom našich následných aktivít do volieb bude okrem iného aj mobilizovať zdravotníckych pracovníkov na čo najširšiu účasť vo voľbách, a tým vytvoriť do budúcna čo najvhodnejšie podmienky pre zachovanie a rozvíjanie verejného charakteru zdravotníctva," zdôraznil Kollár.
Pred dvoma mesiacmi, 6. apríla, vyhlásili zamestnanci FNsP Bratislava časovo neobmedzený štrajk na základe Ústavy SR. Medzi ich požiadavky patrí zastaviť transformáciu verejných zdravotníckych zariadení na obchodné spoločnosti, zabezpečiť dostupnosť zdravotníckych služieb každému pacientovi a chýbajúce zdroje do zdravotníctva zo štátneho rozpočtu, ako aj primerané okamžité zvýšenie platov všetkým zdravotníckym pracovníkom.
Autor článku: TASR