"Nevhodné sú však nápoje s obsahom cukru, kofeínu, chinínu či alkoholu. Do pitného režimu sa teda nezapočítavajú tekutiny prijaté vo forme malinoviek, piva, alkoholu, kávy. Ideálna je obyčajná voda," uvádza ÚVZ SR. Nápoje by sa mali prijímať pravidelne v menších dávkach, vhodnejšie sú vlažné nápoje. Potreba pitia rastie nielen v závislosti od vonkajšej teploty, ale aj od telesnej aktivity a zdravotného stavu. "Najmä u detí treba dbať na to, aby pili pred, počas i po fyzickej námahe," pripomína úrad.
Starším a chronicky chorým ľuďom ÚVZ SR radí, aby svoje aktivity obmedzili na minimum a z domovov vychádzali, pokiaľ sa dá, len ráno alebo večer. V domácnosti i na pracovisku je potrebné zabrániť prenikaniu priamych slnečných lúčov cez okná alebo svetlíky napríklad žalúziami alebo roletami. "Taktiež je potrebné zabezpečiť zvýšenie pohybu vzduchu vetraním. Pri používaní ventilátorov je tieto potrebné umiestniť a nasmerovať tak, aby nedochádzalo k nežiaducemu priamemu ochladzovaniu povrchu tela."
Vysoké teploty môžu spôsobiť problémy nielen ľudom, ale aj domácim miláčikom. Zvieratá nepotrebujú počas horúčav žiadnu špeciálnu starostlivosť, iba zabezpečenie dostatočného prísunu čerstvej vody počas celého dňa. Úpal či prehriatie organizmu môže postihnúť tak človeka, ako aj psa či mačku. Príznakmi môže byť malátnosť, potácavá chôdza, silné dychčanie až chrčanie či odmietanie potravy a zvracanie. V takomto prípade sa ako vhodná pomoc odporúča zabalenie zvieraťa do mokrých studených uterákov, prísun vody, v prípade potreby návštevu veterinára.
Autor článku: TASR