Medzinárodný tím vedcov z Karolínskeho inštitútu (KI) v Štokholme objavil telu vlastné antibiotikum, ktoré ochraňuje obličky a močové cesty pred infekciou. O výskume, na ktorom sa podieľali aj slovenskí vedci, píše v najnovšom čísle renomovaný časopis Nature Medicine.
Touto latkou je peptid, nazvaný katelicidin alebo LL-37. Produkujú ho epitelové bunky, ktoré vystieľajú močové cesty. Katelicidin sa vylučuje do moču.
O dôležitosti produkcie katelicidinu svedčí aj jeho veľmi rýchla tvorba po kontakte s baktériami. Sotva baktéria priľne k epitelovej bunke močových ciest, v priebehu piatich minút sa katelicidin vytvorí a vylúči z bunky, aby zabil baktérie.
Infekcie močových ciest sú veľmi častým ochorením najmä žien a detí. Každá tretia žena dostane aspoň raz za život infekciu močových ciest, u asi 20 percent z nich ide o opakované infekcie. U detí infekcie často postihujú aj obličky a môžu viest k takzvanému jazvovateniu obličiek s možnými trvalými následkami.
Význam katelicidinu pre ochranu močových ciest vedci potvrdili v rôznych klinických štúdiách, experimentoch na zvieratách a použitím bunkových kultúr. Pomocou génovej manipulácie napríklad pripravili myši, ktoré nedokázali tvoriť katelicidin. Takéto myši dostali infekciu močových ciest oveľa ľahšie. Ochorenie u nich veľmi často postihlo obličky a viedlo k celkovo zlému stavu, v 20 percentách prípadov dokonca až k smrti.
Objav vedcov z KI zásadne mení pohľad na vznik infekcií močových ciest a otvára nove možnosti liečby. Výskumníci predpokladajú, že infekcie budú môcť liečiť a predísť ich opakovaniu. To je dôležité najmä v súčasnej dobe nárastu rezistencie baktérií voči antibiotikám.
TASR o objave informoval doktor Milan Chromek z oddelenia klinickej mikrobiológie KI.
Autor článku: TASR