Pred blížiacim sa svetovým kongresom lesníckych výskumných organizácií treba pripomenúť aj všestranné liečivé účinky lesov. Upozornila na to Eeva Karjalainenová z Fínskeho lesníckeho výskumného ústavu vo Vantaa, koordinátorka zasadania o zdravotnej prospešnosti lesov na Svetovom lesníckom kongrese IUFRO (International Union of Forest Research Organizations, Medzinárodná únia lesníckych výskumných organizácií). Kongres sa bude konať v dňoch 23. až 25. augusta 2010 v juhokórejskej metropole Soul. Sídlom stáleho sekretariátu IUFRO je Viedeň.
„Mnoho ľudí sa cíti uvoľnene a dobre, keď sú vonku v prírode. No iba málokto z nás vie, že liečivé účinky prírody sú podložené vedeckými dôkazmi,“ povedal Eeva Karjalainenová. Lesy a iné prírodné prostredia, hýriace zeleňou, totiž preukázateľne znižujú stres, zlepšujú náladu, zoslabujú zlosť a agresivitu a zvyšujú celkový pocit šťastia. Návštevy lesa tiež môžu posilniť našu imunitnú sústavu tým, že zvyšujú aktivitu a počet buniek označovaných ako prirodzené zabíjače, ktoré napríklad ničia rakovinové bunky. Ľudia sa po stresujúcich či na sústredenie náročných situáciách rýchlejšie a lepšie zotavujú v prírodných prostrediach ako v mestských. V prírode rýchlejšie klesá krvný tlak, srdcový tep, svalové napätie i hladina stresových hormónov. Zeleň pomáha pri depresii. Ďeťom, ktoré sa hrajú v prírodnom prostredí, slabnú príznaky deficitu pozornosti a hyperaktivity.
Vyše polovica často predpisovaných liekov zahŕňa zlúčeniny, ktoré pochádzajú z lesného prostredia. Príkladmi sú taxol, používaný proti rakovinám vaječníkov a prsníka (zdrojom je tis), alebo xylitol proti zubnému kazu (zdrojom je kôra listnatých stromov). „Zachovanie zelených oblastí a stromov v mestách je veľmi dôležité, aby sa ľuďom pomohlo zotaviť zo stresu, udržalo sa ich zdravie a vyliečili ich choroby. Možno tu tiež hovoriť o finančnej hodnote, ktorý vyplýva z vyššej práceschopnosti a naopak z nižších nákladov na zdravotnícku starostlivosť,“ uzavrela Eeva Karjalainenová. „Objímači stromov“ (tree huggers) sa stalo najmä v USA aj hanlivým označením pre environmentalistov. V našich končinách zasa vzbudzoval veľké pobavenie zástupcov médií bývalý premiér susednej krajiny, keď hovoril, že presne to bude robiť na dôchodku. V oboch prípadoch posmeškárom azda tak trochu uniklo, ako sa vlastne veci majú.
Zdroj: Komuniké IUFRO z 19.7.2010
Autor článku: TASR