Rakovina si na Slovensku vyžiadala v minulom roku 11.966 životov. Podľa údajov Štatistického úradu (ŠÚ) SR najčastejšie zabíjala rakovina pľúc a priedušiek, ktorej podľahlo 2056 osôb, vo väčšine prípadov išlo o mužov. Podobne ako v mnohých vyspelých krajinách sveta dochádza v dlhodobom kontexte aj v SR k postupnému nárastu počtu úmrtí na zhubné nádory.
Medzi často diagnostikované onkologické ochorenia patria na Slovensku pravdepodobne v dôsledku spôsobu života a stravovania ochorenia tráviaceho traktu. Zhubný nádor hrubého čreva si v roku 2009 vyžiadal 951 životov, rakovine pankreasu podľahlo 712 osôb, ďalších 684 ľudí rakovine žalúdka, za ktorou nasleduje zhubný nádor konečníka (503 úmrtí). Odborníci ako prevenciu odporúčajú správnu životosprávu, vysoký podiel vlákniny v potravinách a pohybovú aktivitu. U nežnejšieho pohlavia je na prvom mieste rakovina prsnej žľazy, ktorej minulý rok podľahlo vyše 700 žien. Medzi rizikové skupiny patria predovšetkým ženy s rakovinou v rodine, bezdetné, po 50. roku života, ale aj tie, ktoré mali prvú menštruáciu pred 11. rokom života alebo majú neskorý nástup menopauzy. Onkológovia odporúčajú ako prevenciu si raz za jeden-dva mesiace po menštruácii skontrolovať stav svojej prsnej žľazy.
Nežnú časť populácie tiež ohrozuje rakovina krčka maternice, ktorá si vyžiadala v predchádzajúcom roku 213 obetí, ako aj zhubný nádor tela maternice (180 úmrtí) a zhubný nádor vaječníka (272 úmrtí). Odhaduje sa, že pravidelné gynekologické prehliadky, ktoré môžu prispieť k včasnému liečeniu ochorenia, absolvuje asi pätina slovenských žien. Medzi dominantné nádorové ochorenia patrí aj rakovina prostaty, ktorej podľahlo 506 mužov, ako aj zhubný nádor mozgu (336 úmrtí) a rakovina obličiek (382 úmrtí). Podľa údajov Národného onkologického registra (NOR) SR má výskyt zhubných nádorov u nás stúpajúcu tendenciu. V roku 1968 sa na Slovensku diagnostikovalo 12.353 prípadov zhubných nádorov, pričom v roku 2003 to už bolo 24.000 zistených nových prípadov rakoviny. Rakovina neobchádza ani deti, pričom ročne pribudne viac ako sto prípadov. K najčastejším nádorom detského veku patria hematopoetické nádory - lymfómy, leukémie, ďalej Wilmsov nádor obličky, sarkómy a germinatívne nádory.
Autor článku: TASR