Približne 160 lekární je v súčasnosti v Žilinskom kraji, čo je asi o 20 percent viac ako pred dvoma rokmi. Zvýšenie ich počtu súvisí najmä s tým, že lekárne môžu vlastniť aj nelekárnici, ako napríklad distribučné farmaceutické firmy. Tento trend ohrozuje nezávislosť lekárnikov na Slovensku, konštatoval dnes prezident Slovenskej lekárnickej komory (SLeK) Peter Mihálik na II. Liptovsko-oravských lekárnických dňoch v Dolnom Kubíne.
Mnohí lekárnici sa na stretnutí v Dolnom Kubíne vyslovili za prijatie novej zákonnej normy, ktorá by umožňovala regulovať ďalší živelný vznik lekární na Slovensku. Lekárnická starostlivosť má v systéme zdravotníctva zabezpečovať, aby pacienti mali všetky informácie potrebné na dosiahnutie maximálneho účinku lieku, ako aj o jeho negatívných vplyvoch na zdravie, povedal Mihálik.
Liptovsko-oravské lekárnické dni sa uskutočnili pri príležitosti nadchádzajúceho Dňa lekární, ktorý pripravuje SLeK na 12. júna. Jeho zámerom je prehĺbiť kontakt pacienta s lekárnikom. Okrem toho má pomôcť vytvoriť medzi oboma partnermi ovzdušie dôvery, ktorá sa odrazí na výsledkoch liečebného procesu, povedal Mihálik.
Deň lekární sa organizuje v členských krajinách Európskej únie (EÚ) od roku 1985 a koná sa vždy v druhý júnový pondelok. Podľa Mihálika do tohoročného dňa sa zapojí z asi 1400 lekární na Slovensku približne 300. Prvýkrát si tento deň SLeK pripomenula vlani akciou Týždeň srdca v lekárňach. Po roku 1989 si SLeK tomuto dňu venovala pozornosť len formou vyhlásení.
Deň lekární by sa tento rok podľa Mihálika mal stať "dňom otvorených dverí lekární". Obsahovo sa zameria na komunikáciu s pacientmi a návštevníkmi lekární.
Autor článku: TASR