Slovenská lekárnická komora (SLeK) vyzýva všetkých zdravotníkov, aby pred vhodením lístkov do volebných urien dali na misky váh všetky pozitívne a negatívne skúsenosti a podľa toho sa zodpovedne rozhodli, či sú za pokračovanie nevydareného experimentu v zdravotníctve, alebo sa pokúsia tento trend zmeniť.
"Nebudeme nabádať koho voliť, ale nemožno experimentovať takýmto spôsobom, ako sa to robilo doteraz." Pre TASR to povedal prezident SleK Peter Mihálik, ktorý pri príležitosti dnešného Dňa lekární hodnotil reformu zdravotníctva ministra Rudolfa Zajaca. Mihálik zastáva názor, že sa skončili roky, keď komory boli apolitické, veď lekárnici sú takí istí ľudia ako ostatní a majú právo na svoj názor.
Minister podľa Mihálika prekročil všetky právne hranice, ktoré sa na Slovensku uznávali, pretože sa doslova písali paragrafy a state, ktoré mali likvidovať činnosť lekárnickej komory a lekárnikov ako takých.
Poukázal na to, že v zdravotníctve sa voči lekárom, zubným lekárom a strednému zdravotnému personálu urobili zmeny, ktoré však môže ďalšia vláda po voľbách ešte zmeniť. Lekárenstvo má však v systéme zdravotníctva iné postavenie, a preto realizované zmeny sú nezvratné, najmä kvôli majetkovo-právnym vzťahom.
Minister legislatívou šitou na mieru finančných skupín už vypredal časť zdravotníctva a v najbližšom čase sa ten výpredaj dokončí. V tejto súvislosti Mihálik spomenul rýchlu záchrannú službu, ale aj vstup finančných skupín do zdravotných poisťovní.
"Začína sa vytvárať tzv. vertikálne reťazenie, čo znamená, že sa finančné skupiny stávajú vlastníkmi nemocníc, polikliník, poisťovní a majú ambíciu mať aj lekárne. Toto SLeK považuje za nebezpečné," zdôraznil Mihálik
Podľa SleK-u "celá reforma v danej oblasti sa sústredila predovšetkým na zmenu vlastníckych vzťahov a na jej dokončenie je všetko pripravené. Ku kvalitatívnym zmenám ani v poskytovaní zdravotnej ani lekárenskej starostlivosti nedošlo, napriek tomu, že minister stále hovoril, že všetko robí pre pacienta. Ten ale dopadol práve najhoršie". Mihálik zdôraznil, že sú sociálne skupiny ľudí, ktoré si nemôžu dovoliť určitú liečbu a sú takí, ktorí si svojvoľne menia terapiu, lebo na ňu nemajú dostatok finančných prostriedkov.
Autor článku: TASR