Bolesť je pre organizmus varovný signál a predstavuje ochranu pred poškodením tkanív. Veľa ľudí trpí bolesťami kĺbov, svalov a šliach a tieto ťažkosti sa často označujú ako reuma alebo reumatické ťažkosti.
Ťažkosti môžu vzniknúť následkom úrazov alebo ide o prvotné postihnutie pohybového systému ochoreniami ako sú reumatoidná artritída, psoriatická artritída, dnavá artritída a mnoho ďalších ochorení.....
Bolesť, opuch kĺbov často viacerých, ranná stuhnutosť, únava, slabosť, nechutenstvo signalizujú zápalové reumatické ochorenie a vtedy rozhodne treba vyhľadať reumatológa.
Deformácia kĺbov, bolesť zhoršujúca sa pri pohybe, časovo krátka ranná stuhnutosť signalizuje skôr degeneratívne ochorenia kĺbov, teda postihnutie pri ktorom dochádza k opotrebovaniu kĺbov. Najčastejšie ide o poškodenie kĺbov rúk, kolien, bedrových kĺbov a chrbtice. Vlastná pomoc spočíva v režimových opatreniach, a to hlavne v redukcii hmotnosti ak je prítomná nadváha, odstráneniu nadmernej a neprimeranej fyzickej záťaže a v pravidelnej rehabilitácii. Potvrdenie diagnózy a liečba liekmi patrí do rúk lekára.
Veľmi časté sú bolesti chrbta či už následkom nesprávneho pohybového stereotypu, deformít chrbtice ako je kyfóza alebo skolióza, ale v neposlednej rade môže byť bolesť príznakom poškodenia medzistavcovej platničky.
Migrujúce bolesti kĺbov, teda bolesti kĺbov ktoré sa sťahujú z jedného kĺbu na druhý a súčasne celkové príznaky – únava, slabosť, bolesti svalov, teplota, bolesti hrdla, horúčka sa najčastejšie objavujú v rámci infekčných ochorení ako je napr. chrípka, zápalové ochorenia pečene ap.
Akékoľvek pretrvávajúce bolesti pohybového systému si vyžadujú dôkladné vyšetrenie odborným lekárom.
Autor článku: MUDr. Daniela Halmová