Už štvrtý seminár detskej paliatívnej starostlivosti sa začne vo štvrtok v Bratislave. Venovaný bude otázkam liečby, ošetrovania, sociálnej a duchovnej pomoci smrteľne chorým deťom a ich rodinám.
"Smrť je prirodzená u dospelých, starších ľudí, ale je veľmi ťažká, keď ide o deti. Môžeme týmto deťom pomôcť tak, aby zomreli obklopené svojimi blízkymi, v príjemnom prostredí a bez bolesti", povedal na tlačovej besede jeden z účastníkov, profesor Ruben Bildt zo Španielska, ktorý takmer 30 rokov pracuje v oblasti detskej paliatívnej starostlivosti, čiastočne aj ako psychoterapeut, psychoanalytik.
Podľa informácií riaditeľky hospicu Plamienok Márie Jasenkovej trojdňová akcia je určená študentom, lekárom, zdravotným sestrám, psychológom, sociálnym pracovníkom a duchovným, ktorí prichádzajú do kontaktu so smrteľne chorými a zomierajúcimi deťmi. Za účasti zahraničných odborníkov sa budú hľadať odpovede na otázky týkajúce sa starostlivosti "v najlepšom záujme dieťaťa", kto rozhoduje o tom, čo je pre dieťa najlepšie, kde, ako a s kým má dieťa v poslednej etape života žiť a pod., uviedla pred novinármi.
Bildt sa podelí s účastníkmi o svoje dlhoročné skúsenosti v tejto oblasti. Už popoludní bude prednášať v Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou na bratislavských Kramároch. Prednáška na tému Ako liečiť a sprevádzať smrteľne choré deti a ako pomáhať ich rodinám odznie v angličtine so simultánnym prekladom.
Bildt je zakladateľom detskej paliatívnej starostlivosti v Španielsku a v Argentíne, založil prvý hospicový program v Latinskej Amerike. Vyvinul metodológiu a techniky nazývané Kreatívne sprevádzanie, ako model práce so zomierajúcimi deťmi a adolescentmi a ich rodinami.
Detský hospic Plamienok pôsobí šesť rokov, okrem profesora Bildta spolupracuje aj s odborníkmi zo Španielska a Poľska.
Na Slovensku ročne zomiera na život ohrozujúce choroby približne 200 až 250 detí. Hospic Plamienok doteraz poskytol pomoc takmer 40 smrteľne chorým deťom a ich rodinám.
Autor článku: TASR