Od roku 1985 do 30. marca 2006 bolo v SR registrovaných 253 HIV-infikovaných osôb, z toho 90 cudzincov. Zo 163 HIV-infikovaných občanov SR je 30 žien a 133 mužov. Na ochorenie AIDS ochorelo 40 občanov SR a 26 na toto ochorenie zomrelo. Na tieto fakty upozornila vedúca Národného referenčného centra pre prevenciu HIV/AIDS na Slovenskej zdravotníckej univerzite Danica Staneková pri príležitosti 25 rokov boja s HIV/AIDS.
"Najrozšírenejší spôsob prenosu v SR je homosexuálny nechránený kontakt. Týmto spôsobom sa nakazilo 102 osôb. Nasleduje nechránený heterosexuálny styk, pri ktorom sa nakazilo doteraz 46 osôb. Najmenej ľudí sa infikovalo injekčným užívaním drog, takto sa nakazili dve osoby," povedala Staneková.
Podľa nej najviac HIV-infikovaných osôb 46 je vo vekovej skupine 25 - 29 rokov. Ochorenie možno liečiť, ale je nevyliečiteľné. Zdôraznila, že v SR doteraz nedošlo k prenosu infekcie HIV z matky na dieťa, hoci desať HIV-pozitívnych žien už v SR rodilo. Štyroch novorodencov lekári v súčasnosti pozorujú, jedno dieťa opustilo s matkou SR krátko po narodení.
Zo štatistík vyplýva, že najviac HIV-infikovaných osôb je registrovaných v Bratislavskom a následne v Košickom kraji, konštatovala Staneková. Slovensko, Slovinsko a Kanada sú tri krajiny vo svete s najnižším výskytom infekcie HIV/AIDS.
Vo svete sa denne nakazí infekciou HIV/AIDS okolo 14 000 ľudí, z toho je 2000 detí do 15 rokov. Vlani sa infikovalo 4,1 milióna ľudí a 2,8 milióna zomrelo. V súčasnosti vo svete žije približne 38,6 milióna ľudí s infekciou HIV/AIDS a 25 miliónov už na toto ochorenie zomrelo.
Autor článku: TASR