Slzenie je vari najčastejším problémom, s ktorým prichádzajú pacienti do očnej ambulancie. Bohužiaľ, nie vždy je tento problém ľahko liečiteľný. K lepšiemu pochopeniu je treba priblížiť štruktúru a funkciu slzného aparátu.
Slzná žľaza je žľaza s vonkajším vylučovaním. Je uložená pod horným spánkovým okrajom očnice, s vývodmi do hornej prechodnej riasy spojovkového vaku. Odvodné cesty začínajú horným a dolným slzným bodom, sú ľahko stočené proti bulbu a spolu so slznými kanálikmi majú kapilárnu schopnosť nasávať slzy. Oba slzné kanáliky sa väčšinou spájajú pred vyústením do slzného vaku, odkiaľ pokračuje nosný slzovod, ktorý končí v nosovej dutine pod dolnou nosovou mušľou. Človek denne „vyprodukuje“ 0,6 g/16 hodín sĺz, v spánku sa nevylučujú, vekom produkcia sĺz klesá. Inervácia slznej žľazy pochádza z I. vetvy trojklaného nervu. Žmurkaním, každých 5 – 10 sekúnd, sa slzy pravidelne rozotierajú po povrchu spojovky a rohovky. Medzitým sa určitá časť odparí, ďalšia časť sa dostáva do nosa.
Daň modernej doby
K novým civilizačným chorobám určite patrí aj syndróm suchého oka. Je to jeden z následkov dennodennej práce s počítačom. Trávime viac času šoférovaním či pozeraním televízie. Pri všetkých týchto činnostiach človek menej žmurká a oko následne vysychá.
Vzniká:
-
Suchosť
-
Svrbenie alebo škrabanie
-
Pálenie alebo pichanie
-
Pocit cudzieho telieska
-
Pocit piesku v očiach
-
Kolísavé zahmlené videnie
-
Unavené oči
-
Všeobecné nepohodlie
Citlivosť na svetlo
Ťažkosti sa prejavujú reflexným nadmerným slzením, pálením a rezaním očí, pocitom únavy očí. Pobyt v klimatizovaných miestnostiach, suchý vzduch, takisto aj znečistené životné prostredie (prach, výpary rozpúšťadiel, ozón, atď.), prispievajú k syndrómu suchého oka. Pri ponosovaní sa pacienta na slzenie sa musí v prvom rade vylúčiť mechanická obštrukcia slzných ciest. Táto sa dá zistiť jednoduchým preplachom alebo sondážou slzných ciest. Zvlášť u starších pacientov bývajú odvodné slzné cesty zúžené a rozširovanie slzných ciest, eventuálne preplach, im môže na čas zmierniť ťažkosti. V prípade uzáveru v oblasti nosovoslzného kanálu a opakovaných zápalov slzného vaku sa pristupuje k chirurgickému riešeniu.
Ďalšie príčiny
Slzenie vyvolávajú aj:
-
zápaly
-
úrazy (cudzie teliesko, popáleniny epitelu spojovky, poleptanie vápnom...)
-
znížená frekvencia žmurkania (práca pri počítači, pozeranie TV...)
-
znížená bazálna sekrécia sĺz (znižuje sa s vekom)
-
kožné ochorenia (napr. acne rosacea)
-
reumatické alebo interné ochorenia (diabetes mellitus, lupus erythematodes, ochorenia štítnej žľazy, cystická fibróza, autoimunitné ochorenia: napr. Sjogrenov syndróm, sklerodermia)
-
hormonálne zmeny v období prechodu
-
nervové paralýzy, napr. po NCMP
-
užívanie liekov (betablokátory, sedatíva, antikoncepcia, antihistaminiká, atropín)
-
podvýživa
-
alkoholizmus
Veľa pacientov, ktorí prichádzajú so širokou paletou subjektívnych ťažkostí a minimálnym, alebo žiadnym objektívnym nálezom, môže trpieť jednou z foriem suchého oka. Formy syndrómu suchého oka je možné rozdeliť podľa deficitu zložiek slzného filmu a ďalej na ochorenia v súvislosti s poruchou viečok.
Význam sĺz
Slzy, ktoré v tenkej vrstve pokrývajú rohovku a spojovku, tvoria hladký povrch, ktorý:
-
zlepšuje refrakciu rohovka (správna refrakcia umožňuje vznik ostrého obrazu na sietnici)
-
zaisťuje prísun kyslíku pre rohovkový epitel
-
zvlhčuje povrch
-
svojimi lyzozómami (enzýmami) zaisťuje bakteriostatické schopnosti
Slzný film má tri vrstvy
-
Mucínová vrstva (0,2μm) je tvorená pohárikovými bunkami spojovky. Pretože povrch oka prirodzene vodu odpudzuje, mucín je nutný pre vytvorenie takého povrchu oka, ktorý zabezpečí priľnavosť vodnej vrstvy na povrch oka.
-
Vodná vrstva, hrubá asi 10μm, je tvorená slznou žľazou a prídavnými žľazami a obsahuje proteíny a lyzozómy. Tvorba sĺz je zaistená prídavnými slznými žliazkami, hlavná slzná žľaza produkuje slzy pri reflexnom slzení.
-
Pred rýchlym vyparovaním sĺz je slzný film chránený vonkajšou lipidovou vrstvou (0,1μm), ktorá je vytváraná Meibomovými žľazami. U pacientov s poruchou mukóznej zložky je východiskovým faktorom deštrukcia pohárikových buniek spojovky. Ide o stavy po poleptaní a popálení, pri hypovitaminóze A a pod.). Pacienti sa ponosujú najmä na pálenie, svetloplachosť, dráždenie oka.
Syndróm suchého oka
Vyskytuje sa najčastejšie v súvislosti s poruchou produkcie vodnej zložky. Táto porucha je typická u žien po prechode, u pacientov s reumatickými ochoreniami i pri Sjögrenovom syndróme (porucha funkcie žľazy s vnútorným vylučovaním, ktorá sa prejavuje nedostatočnou tvorbou sekrétov a suchosťou sliznice a spojiviek). Subjektívne sú najčastejšími príznakmi - pocit cudzieho telieska, pálenie, svrbenie, s odstupom času bolesť a svetloplachosť. Veľmi často sa pacienti paradoxne sťažujú na nadmerné slzenie očí. Pacienti s poruchou lipidovej zložky si zvyčajne sťažujú na pocit pálenia očí, najmä v dopoludňajších hodinách a usadzovanie penovitého sekrétu v kútikoch očí v priebehu dňa. Lipidová vrstva bráni nadmernému odparovaniu sĺz a ich preliatiu cez okraj viečka. Ak je lipidová vrstva poškodená, slzy sa nadmerne odparujú a oko sa vysušuje. Objektívne nachádzame známky typické pre chronický zápal okrajov viečok, upchatie vývodov Meibomských žliazok.
Liečba suchého oka
Suché oko môže byť prvou známkou celkového ochorenia. Liečba by mala byť v prvom rade kauzálnou liečbou ochorenia, na podklade ktorého syndróm suchého oka vzniká. Ak sú príčinou lieky, je potrebné ich vysadiť. Prašné a zafajčené prostredie situáciu u pacientov so syndrómom suchého oka zhoršuje, nakoľko u fajčiarov dochádza k zníženiu stability slzného filmu. Príznaky zhoršujú aj suchý vzduch, najmä v klimatizovaných miestnostiach a vietor. Substitúcia umelými slzami je prvým krokom v liečbe tohto syndrómu. K dispozícii je celý rad prípravkov, ktoré fungujú ako náhrada sĺz. Pri liečbe miernych ťažkostí postačuje kvapkať 4 – 5-krát denne a vyhovujúce sú aj umelé slzy s konzervačnými látkami. Ak je potrebné frekvenciu kvapkania zvýšiť, vhodnejšie sú prípravky bez konzervačných látok a gélové formy. Slzy sú veľmi prospešné, len by sa nám nemali príliš často kotúľať po tvári... Ibaže by to boli slzy smiechu.
6 rád čo môžete urobiť pre zmiernenie ťažkostí
-
zabezpečte v miestnosti dostatočnú vlhkosť vzduchu
-
za jazdy nevystavujte oči priamemu prúdeniu vzduchu
-
nekonzumujte alkoholické nápoje a nefajčite
-
dodržiavajte pitný režim (minimálne 2 l denne)
-
umiestnite monitor počítača tak, aby pohľad smeroval zhora. Tento uhol pohľadu zaistí priaznivejšiu polohu očných viečok, a tým aj lepšie zvlhčovanie oka slzami
-
pri práci s počítačom a pri sledovaní televízie nezabúdajte na prestávky. Najmä, žmurkajte!
Autor článku: MUDr. Zuzana Sedláčková, časopis Bedeker zdravia