Fibrilácia predsiení srdca, ktorá je označovaná za kardiovaskulárnu epidémiu 21. storočia, postihuje na Slovensku približne 50.000 až 60.000 ľudí. Ako dnes upozornil Robert Hatala z Kardiologickej kliniky Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb, každý človek, ktorý sa dožije 40 rokov, má 25-percentné riziko, že ho postihne táto arytmia. Fibrilácia predsiení je najčastejšou srdcovou arytmiou a jej hrozba spočíva najmä v tom, že v 60 až 70 percentách prípadov pacienti nepociťujú žiadne príznaky.
Najčastejším sprievodným kardiovaskulárnym ochorením pri fibrilácii predsiení je vysoký tlak krvi, nasledovaný chronickým srdcovým zlyhávaním, chlopňovými chybami a ischemickou chorobou srdca. Hatala upozornil, že ak sa arytmia nelieči, môže viesť k zrýchlenej komorovej odpovedi. Zvýšená frekvencia komôr počas dlhej doby spôsobí ochabnutie srdcového svalu a dôsledkom môže byť srdcové zlyhávanie. Fibrilácia predsiení zvyšuje riziko jeho vzniku trojnásobne a títo pacienti tiež majú vyššie riziko vzniku cievnej mozgovej príhody. Najdôležitejšou súčasťou liečebnej stratégie pri chorých s fibriláciou predsiení je podľa Hatalu prevencia najzávažnejších komplikácií ako cievna mozgová príhoda, zlyhanie srdca a smrť. Ozrejmil, že paralelne s tým prebieha aj liečba zameraná na odstránenie alebo zmiernenie symptómov.
V roku 2009 vznikol na Slovensku register pacientov s fibriláciou predsiení, ktorého cieľom je zmapovať stav pacientov s týmto ochorením, ako aj ich manažment lekármi rôznych špecializácií. Ako poznamenal Hatala, takéto registre na rozdiel od vedeckých poznatkov a odporúčaní odrážajú skutočnosť, ako sa pacienti liečia.
Autor článku: TASR