Je veľmi častou príčinou návštevy pacienta u zubného lekára. Nepríjemný zápach šíriaci sa z našej ústnej dutiny je v určitých situáciách celkom prirodzený. Napríklad, ak nepríjemný „cesnakový dych“ zaženieme konzumáciou „olomouckých syrečkov“.
Mimochodom, okrem cesnaku a cibule, sú niektoré druhy syrov skutočne zdrojom smradľavého závanu spomedzi našich elegantne narúžovaných pier. Nepríjemný dych je typický aj pre stav „opice“, resp. obdobie ráno po alkoholovom a cigaretovom záťahu. Takisto sú jeho častým zdrojom tí, čo raňajkujú nanajvýš šálku čiernej kávy. Jazyk s povlakom a nepríjemný dych sú aj nepríjemné sprievodné javy vedomej detoxikácie organizmu hladovaním – a zároveň aj známkou jej účinnosti. Ak je zlý dych dočasný a občasný, možno ho pripísať aktuálnej kombinácii stravy, zvyčajne nejde o príznak zdravotných problémov.
Odborný pohľad
Zápach z úst sa odborne nazýva halitóza (halitosis) alebo „foetor ex ore“. Za jeho príčinu sa často pokladá ochorenie žalúdočnočrevného traktu, na vine môžu byť aj niektoré ochorenia pľúc, pečene, poruchy látkovej výmeny ako cukrovka (acetónový zápach), veľké stavy hladu alebo infekčné ochorenia. V skutočnosti sa však jeho príčina najčastejšie ukrýva v nosovej, hltanovej alebo prínosovej dutine a v absolútnej väčšine prípadov v dutine ústnej. V 90 percentách sa tento problém vyskytuje priamo v ústnej dutine.
V prípade infekčných ochorení ďasien sa môže jednať o tzv. vredovitý zápal ďasien (gingivitis ulcerosa), a to zvlášť, ak pacient nikdy také ťažkosti nepociťoval a naraz sa mu zdá, že mu páchne z úst. To sú ale zriedkavejšie prípady, ktoré rieši zubný lekár alebo oddelenia vyššieho odborného charakteru. Vráťme sa však k najjednoduchším príčinám zápachu z úst. Príčinám „zubolekárskym“. Tento charakter môžu mať otvorené zubné kazy, rozpadnuté zubné korene, nepriliehavé zubné korunky, kazy pod zubnými korunkami a podobne.
O týchto príčinách sa môže zodpovedne vyjadriť zubný lekár alebo dentálna hygienička. Treba však myslieť aj na častý dôvod nepríjemného zápach u starších osôb, ktoré majú zdravé zuby a krásny úsmev. Tieto osoby majú obyčajne zachované skoro všetky zuby a obnažené krčky a medzizubné priestory. Zvyšky jedál nahromadené v priveľkých medzizubných priestoroch v okolí zubných náhrad (korunka či mostík), ale najčastejšie tzv. paradontózne vačky, poskytujú výborný priestor pre osídlenie mikroorganizmami.
Tie produkujú látky s obsahom síry, zdroja nepríjemného ústneho zápachu. Stúpajúca hodnota pH v ústach, znížené slinenie, prípadné nočné chrápanie a dýchanie ústami tento problém len znásobujú. V noci je navyše znížená tvorba slín, takže onen „dračí dych“ je najevidentnejší práve ráno po zobudení, kým ho „nezaženieme“ s pomocou rannej zubnej hygieny.
Základom je hygiena
Dôkladná zubná hygiena je aj prvým krokom, na ktorý sa odborníci pri halitóze odporúčajú zamerať. Nestačí však len používanie zubnej kefky, ale aj medzizubných kefiek a dentálnej nite, aby sme čo najúčinnejšie vyčistili medzizubné priestory. Ďalším dôležitým úkonom je očista jazyka. V takej Indii jav pomerne bežný, u nás nie.
V obchodoch dnes dostať kúpiť špeciálne škrabky na jazyk, s pomocou ktorých možno odstrániť nepriaznivý povlak na tomto našom najvrtkejšom svale, ktorý môže byť takisto zdrojom zápachu. Stačí na to aj obyčajná polievková lyžica. Otočíme ju dnom nahor a predný okraj lopatkovitej časti nám dobre poslúži ako bezpečná stierka, ktorou jazyk očistíme niekoľkými ťahmi od koreňa ku špičke. Poslúži však na to aj mäkká zubná kefka. Zároveň je to dobrá reflexná automasáž – na jazyku sa totiž nachádzajú reflexné body celého organizmu. Na záver si dobre vypláchneme ústa.
Čo musí urobiť lekár?
Pri ochoreniach dutiny ústnej, resp. ich príznakoch, nemusí byť príčina týchto ochorení nemusí v samotnej ústnej dutine. Avšak, pravidlom je, že sa musí vykonať predovšetkým zubné a krčné vyšetrenie s príslušnými výtermi na kultiváciu z jazyka, nosa a hrdla. Zároveň, podľa iných sprievodných príznakov, je potrebné doplniť základné krvné laboratórne vyšetrenia, prípadne RTG, a to nielen prínosových dutín, ale niekedy aj pľúc.
V neposlednom rade, ak sa uvedenými vyšetreniami príčina príznakov a ochorení ústnej dutiny nezistí, treba pokračovať gastroenterologickým, resp. pri recidivujúcich príznakoch aj imunologickým alebo pľúcnym alebo inými vyšetreniami, ktoré zdanlivo s uvedeným problémom nemajú súvis, pretože príznaky v ústnej dutine asi budú mať v tomto prípade zdroj mimo nej.
Čo musí urobiť zubný lekár?
Zubný lekár by mal v prvom rade ošetriť pacienta po stomatologickej stránke. Spomínané kazy a korene by mali byť čím skôr odstránené a sanované. Chybné môstiky a protézy vymenené. Zubný kameň a povlaky na zuboch by mali byť odstránené. Inštruktáž správneho čistenia zubov je neodkladnou podmienkou riešenia pacientových ťažkostí.
Čo musí urobiť dentálna hygienička?
Každopádne sa venovať takému pacientovi s maximálnou pozornosťou. Popri základných úkonoch dentálnej hygieny inštruovať pacienta o správnom výbere zubnej kefky, ostatných pomôcok zubnej hygieny, výbere zubnej pasty a pod.
Je potrebné, aby pacient prišiel do ordinácie zubnej hygieny (aj ordinácie zubného lekára) so svojou vlastnou zubnou kefkou. Ošetrujúci personál potom môže zistiť, či pacient používa vhodné pomôcky ústnej hygieny a tiež prakticky inštruovať pacienta o technike čistenia zubov, medzizubných priestorov a celej ústnej dutiny.
Ako na zápach z úst?
-
odporúča sa dôsledná ústna hygiena vrátane používania medzizubných kefiek a dentálnej nite
-
praktizujte aj menej známy prvok dentálnej hygieny v podobe očisty jazyka špeciálnou škrabkou, mäkkou zubnou kefkou či lyžicou
-
navštevujte pravidelne dentálneho hygienika a zubného lekára
-
v prípade neúspechu u zubného lekára a hygieničky zvážte po porade s ORL-lekárom odstránenie krčných mandlí
-
prijímajte dostatok tekutín v podobe obyčajnej vody, aby bola aj vaša tvorba slín dostatočná
-
zápach z úst zaháňa žutie čerstvého petržlenu alebo výplach silným odvarom z prasličky
-
proti cesnakovému dychu pomáha žuvanie anízových zrniečok
-
nezabúdať na žuvačky. Tvrdenie, že žuvačky „vyťahujú plomby“ neobstojí. Plomba, ktorá sa vytiahne žuvačkou nemá v ústach čo hľadať. Pod takou výplňou sa len ukladá infekcia a zub sa skôr pokazí.
-
v lekárňach kúpite aj doplnok stravy, špeciálne dražé s chlorofylom, ktoré sa proti zápachu z úst užívajú v priebehu jedla
Autor článku: Doc. MUDr. Ivan Erdelský CSc., časopis Bedeker zdravia