Zlomeniny sú jedným z najväčších "strašiakov" starších ľudí ale aj ich rodinných príslušníkov. Ide najmä o zlomeniny bedrovej kosti či stavcov chrbtice, ktoré sú spôsobené osteoporózou čiže rednutím kostí. Tento problém sa so zvyšujúcim vekom populácie stáva stále naliehavejším, preto Medzinárodná nadácia pre osteoporózu vyhlásila dnešný deň za Svetový deň osteoporózy, ktorý si verejnosť každoročne pripomína od roku 1997.
Tohtoročný svetový deň prichádza s výzvou pre pacientov aj lekárov "Neprehliadajte príznaky zlomených stavcov" a upozorňuje na často nediagnostikované a neliečené zlomeniny stavcov. Tie môžu mať vážne zdravotné následky, ako sú chronické bolesti, znehybnenie, zhrbený chrbát, zhoršenie pľúcnych funkcií, depresie, ale aj predčasná smrť. K najzávažnejším následkom osteoporózy patria zlomeniny bedrového kĺbu, ktoré zvyšujú riziko úmrtnosti u žien nad 55 rokov asi šesťnásobne, pričom asi 20 percent pacientov po zlomenine bedrového kĺbu do roka zomrie. Vyše 50 percent žien po roku od zlomeniny nie je schopných chodiť bez pomoci. Zlomeniny bedrového kĺbu predstavujú asi 14 percent zo všetkých zlomenín.
Na Slovensku trpí osteoporózou asi 300.000 ľudí, z ktorých je 30 percent diagnostikovaných a len 18 percent adekvátne liečených. Dôvodom je fakt, že osteoporóza nebolí, a preto ju pacienti aj lekári často prehliadajú. Okrem toho pacienti často nedodržiavajú predpísanú liečbu. Poukazujú na to výsledky prieskumu GfK realizovaného v 14 krajinách EÚ, z ktorého vyplynulo, že až štvrtina pacientok preruší svoju liečbu pre nežiaduce účinky liekov, narúšanie denného režimu, pochybnostiach o účinnosti liečby až po zabúdanie.
Autor článku: TASR