Kúpele Sliač nutne potrebujú nové investície. Ich prílevu však dosiaľ bráni spor bývalého majiteľa kúpeľov, spoločnosti Corvas, o 51-% balík akcií Fondu národného majetku (FNM) SR.
Aj napriek nedávnemu rozhodnutiu Najvyššieho súdu (NS) SR, ktorý rozhodol v prospech Corvasu, sa podľa riaditeľa kúpeľov Rudolfa Očenáša problém prostredníctvom právnikov stále rieši. "Spor by sa mal čo najskôr ukončiť, pretože to bráni príchodu investora," povedal TASR riaditeľ a. s. Kúpele Sliač a Kováčová. Kúpele sú navyše zaťažené úvermi vo výške 35 miliónov Sk, ktoré si zobrala spoločnosť Corvas na rekonštrukciu kotolne v kúpeľoch Kováčová, a ďalšími 30 miliónmi Sk, ktoré získalo súčasné vedenie na rekonštrukciu ubytovacích kapacít v liečebnom dome Palace.
Väčšina kúpeľných domov je však už niekoľko rokov uzavretá. Čas sa podpisuje aj na stave veľkého kúpeľného domu, ktorý začali stavať ešte koncom 80. rokov uplynulého storočia. Šéf kúpeľov odhaduje, že do obnovy 5 kúpeľných domov a do dostavby nedokončeného je potrebné investovať asi 1 miliardu Sk. "Treba nájsť to správne využitie pre každý dom," hovorí. Jeden by sa mohol špecializovať napríklad na pobyty rodín s deťmi, iný na podnikovú klientelu. Kapacita by sa tak z dnešných 280 lôžok mohla zvýšiť asi na 700.
Sliač, ktorý bol známy najmä liečbou srdcovo-cievnych ochorení, sa dnes zameriava aj na liečbu chorôb ženských orgánov. Tak ako ostatné kúpele na Slovensku aj na Sliači sa v posledných dvoch rokoch začali orientovať na samoplatcov. V roku 2004 ich zo zahraničia, najmä Nemecka a Rakúska, prišlo 1 400, vlani už len 700. "Je to dané predovšetkým neistou sociálnou politikou týchto štátov," podotkol Očenáš. Naopak, počet lôžkodní domácich samoplatcov sa medziročne zvýšil o tretinu na asi 3 000.
To všetko sa premietlo aj do vlaňajšieho hospodárenia kúpeľov. Zisk takmer 18,4 milióna Sk zaznamenali len vďaka predaju areálu kúpeľov Kováčová. Ak by vedenie nepristúpilo k odpredaju, boli by skončili vo výraznej strate. Tržby z predaja Kováčovej dosiahli totiž podľa listiny výkazov a strát takmer 68,2 milióna Sk. Kúpele tak vlani celkovo utŕžili približne 88,5 milióna Sk, no rok predtým inkasné platby presiahli 138,3 milióna Sk.
Spoločnosť však v tomto roku očakáva opäť stratu, a to v dôsledku zníženia tržieb za služby. Dôvodom sú najmä platby z poisťovní, ktoré nepokrývajú skutočné náklady kúpeľov, i menší počet zahraničných klientov.
Na valnom zhromaždení 26. júna by kúpele mali zmeniť stanovy a obchodné meno. Keďže už neobhospodarujú areál v Kováčovej, podľa návrhu vedenia by mali zmeniť názov len na Kúpele Sliač.
Autor článku: TASR