Nedostatok pohybu a nesprávne stravovacie návyky sa podpísali pod fakt, že deväť z desiatich Slovákov má minimálne jeden rizikový faktor spôsobujúci vznik chronických ochorení. Otázkam prevencie, liečby i dôsledkom obezity sa venovala odborná konferencia Nové trendy vo výžive 2010, ktorá sa konala v Bratislave.
Konferencia je výročným podujatím odborníkov v oblasti výživy a zúčastnilo sa na nej 150 odborníkov z Regionálnych úradov verejného zdravotníctva, základných a stredných škôl, univerzít a samosprávy. Jednou z tém tohoročnej konferencie bola obezita detí. Štatistiky ukazujú, že Slováci zásady zdravého stravovania príliš nedodržiavajú. Kým zeleninu, ovocie a mliečne výrobky deti konzumujú často, u 56 percent sa ryby v jedálnom lístku objavujú len raz mesačne. Potvrdil to aj prieskum v Česku, Maďarsku a na Slovensku. Stav výživy slovenských detí dlhodobo charakterizuje nadmerný energetický príjem, nevyváženosť zastúpenia základných živín a regionálne rozdiely. "Nárast obezity u detí je dôsledkom nesprávnej životosprávy, nedostatku pohybu a konzumácie nevhodných jedál," konštatovala Janka Bérešová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Rimavskej Sobote.
Neliečená detská obezita prerastie do dospelosti, kedy prispieva k vzniku srdcovo-cievnych ochorení a ohrozuje zdravie. Zvýšiť ochotu ľudí starať sa o svoje zdravie má podľa Gabriela Kamenského, hlavného odborníka Ministerstva zdravotníctva SR pre kardiológiu, aj Národný program prevencie ochorení srdca a ciev.
Autor článku: TASR