Počet drogovo závislých osôb na Slovensku sa v rokoch 2004 až 2006 stabilizoval približne na rovnakej úrovni. Generálny sekretariát Výboru ministrov pre drogové závislosti a kontrolu drog to pripisuje aj vyššej aktivite v preventívnej práci, na ktorú štát v rámci Národného programu boja proti drogám ročne vynakladá 50 mil. Sk.
V tomto roku bolo schválených 356 projektov na boj proti drogám. Ako dodal riaditeľ Protidrogového fondu na dnešnej tlačovej konferencii v Senci, fond na Svetový deň boja proti drogám 26. júna pripravuje v Bratislave vyhodnotenie prvého ročníka Protidrogového činu roka. Na podujatí ocenia 45 najlepších protidrogových projektov v roku 2005 zo školskej, mimoškolskej, komunálnej, liečebnej, resocializačnej a mediálnej oblasti.
Nepriaznivý vývoj s užívaním drog sa prejavuje najmä u najmladšej generácie. Kým v roku 1994 priznalo kontakt s drogou len osem percent respondentov, v roku 2004 to už bolo 35 percent detí vo veku od 15 do 17 rokov. Hranica veku prvého kontaktu s drogou sa pritom neustále znižuje. Najviac sa fajčí marihuana a hašiš, no prejavuje sa aj vysoká závislosť na alkohole či prchavých látkach. Najviac užívateľov drog registrujú v Bratislavskom kraji, no veľmi vzostupnú tendenciu vykazuje Nitriansky kraj. Na ťažké drogy, ako je heroín alebo iné opiáty sa vlani liečilo 9O2 ľudí. V roku 2004 zahynulo na Slovensku po primárnych i sekundárnych následkoch požívania drog 78 ľudí. Z pohľadu európskych štatistík dosahuje Slovensko na počet obyvateľov najnižšie ukazovatele závislosti na drogách.
Autor článku: TASR