Do budovy, ktorá mala po černobyľskej tragédii slúžiť zamestnancom slovenských jadrových elektrární, sa v nasledujúcich týždňoch presťahujú dve kliniky a šesť oddelení Fakultnej nemocnice v Trnave. Zdravotnícke zariadenie ju získalo predajom za jednu Sk od Slovenských elektrární, na prístrojové vybavenie potrebovalo 115 miliónov Sk. Za ďalších 37 miliónov Sk v súčasnosti zariaďujú objekt nábytkom a novým infosystémom.
Sťahovanie by malo byť postupné, do nových priestorov podľa riaditeľky nemocnice Sone Mudrákovej prejde chirurgická a traumatologická klinika, oddelenia urológie, rehabilitácie, anestézie a intenzívnej medicíny, jednodňovej ambulantnej starostlivosti, centrálnej sterilizácie a časť interný. "Ich chod nebude narušený, počas sťahovania chirurgie budeme robiť zákroky na traumatológii a opačne," povedala pre TASR. V pavilóne nemocnice je šesť operačných sál, popri novom zariadení pribudne podľa Mudrákovej aj angiograf-prístroj na zobrazenie krvného riečiska, ktoré doteraz nemocnica nemala.
Na jednotlivých oddeleniach je spolu 194 lôžok, takmer rovnaký počet ako v objektoch, odkiaľ sa sťahujú. Niektoré izby sú nadštandardné.
O budovy, ktoré sa v areáli nemocnice uvoľnia, má záujem nielen samotné zdravotnícke zariadenie, ale i ďalšie subjekty. Nemocnica uvažuje o predaji, čo však v súčasných podmienkach, keď je zastavená transformácia zdravotníckych zariadení, nie je možné. Jednou z alternatív je hospic či oddelenia dennej starostlivosti.
O výstavbe nového pavilónu trnavskej nemocnice rozhodla vláda ČSSR v roku 1986. Za plotom zariadenia mal vyrásť ústav národného zdravia, neskôr jeho potreba prestala byť aktuálna. Budova niekoľko rokov po začatí stavebných prác stála a chátrala, asi pred rokom a pol ju elektrárne po úplnej zmene projektovej dokumentácie dostavali a odovzdali rezortu zdravotníctva. Ten až teraz pristúpil k dokončeniu projektu, ktorý bude slúžiť pacientom nielen spádového územia.
Autor článku: TASR