Na každodenné pitie pre ľudí bez rozlíšenia veku a zdravotného stavu sú vhodnejšie pramenité a balené vody s mineralizáciou 200 až 500 miligramov na liter. Prírodné minerálne vody by sa nemali konzumovať trvalo a nikdy nie viac ako dva litre za deň, optimálne množstvo je asi 0,5 litra a je dobré striedať rôzne druhy. V súčasnom horúcom počasí tak radí riaditeľ Úradu verejného zdravotníctva SR František Valašek.
Cielene podávaná minerálna voda môže mať veľa prospešných účinkov. Niektoré minerálne vody nie sú v závislosti od zloženia vhodné pre deti alebo ľudí trpiacich určitým ochorením – srdca, obehového systému, obličiek. Napríklad, ak ide o vody, ktoré majú vyšší obsah fluóru, vysvetlil Valašek.
Minerálna voda by nemala byť vystavená slnku a teplu, inak vzniká riziko kontaminácie výluhov z plastu a nadmerného množenia vo vode prirodzene prítomných baktérií. To môže viesť minimálne k nepriaznivým chuťovým zmenám, u citlivých osôb aj k nešpecifickým zdravotným problémom, upozorňuje Valašek.
Pri nákupe minerálnej vody si treba pozrieť jej zloženie a obsah minerálnych látok. Vody s vysokou mineralizáciou nie sú vhodné na každodenné pitie. Voda so zvýšeným obsahom fluóru (nad 1,5 mg/l) nie je vhodná pre deti.
"Prírodná minerálna voda je charakterizovaná ako druh kvalitnej, mikrobiologický bezchybnej podzemnej vody pôvodného zloženia a čistoty, získanej zo zdroja podzemnej vody, ktorá v jej pôvodnom stave alebo po povolenej úprave, vzhľadom na svoje zloženie priaznivo pôsobí na ľudský organizmus a je v primeranom množstve vhodná ako nápoj," informoval Valašek.
Od pitnej vody sa minerálna voda odlišuje svojim pôvodom, ktorý je charakteristický množstvom rozpustených minerálnych látok, stopových prvkov a voľného oxidu uhličitého, ako aj určitým fyziologickým účinkom a pôvodným stavom.
Minerálna voda môže obsahovať prirodzený oxid uhličitý, alebo nemusí. Môže byť však dodatočne oxidom uhličitým obohatená, tzv. sýtená alebo jej môže byť odobratý. Chlórové preparáty ani iné chemické dezinfekčné látky sa na zdravotné zabezpečenie vody nesmú používať.
Oxid uhličitý zabraňuje rozmnožovaniu mikroorganizmov a môže priaznivo ovplyvniť chuť minerálnej vody a v malom množstve podporiť trávenie. Napriek tomu nie je konzumácia sýtenej minerálnej vody vo väčšom množstve veľmi vhodná. Je kyslejšia, môže vyvolávať žalúdočné problémy, a to nielen u detí. Pri príprave stravy pre dojčatá je potrebné odstrániť CO2 varom.
Podľa celkovej mineralizácie sa minerálne vody delia na jednoduché (1 g/l), slabo mineralizované (1-5g/l), stredne mineralizované (5-15 g/l), silne mineralizované (nad 15 g/l).
Optimálny pomer vápnika (Ca) a horčíka (Mg) vo vode by mal byť 2 : 1, čo je dôležité pre optimálne vstrebávanie horčíka. Rovnaký pomer sa odporúča aj pri minerálnej vode, konštatoval Valašek.
Otvorená voda by sa mala skladovať v chlade a temne a spotrebovať do 3 - 4 dní. Oxid uhličitý zabraňuje rozmnožovaniu mikroorganizmov, takže sýtená voda vydrží dlhšie ako „tichá„.
Dojčatá do tretieho mesiaca potrebujú asi pol litra vody denne, na konci prvého roka už okolo jedného litra. Asi od desiateho roku potrebujú deti ako aj dospelí asi 2 až 2 a pol litra vody denne. Počas horúcich dní alebo pri väčšom telesnom zaťažení môže stúpnuť potreba až na dvojnásobok. Už percentná strata vody z organizmu, napríklad potením alebo hnačkou, znižuje telesnú a duševnú výkonnosť (únava, bolesti hlavy a kĺbov). Viac ako 20-percentný deficit vody v tele vedie k zlyhaniu obličiek a krvného obehu.
Autor článku: TASR