Dve stanice rýchlej zdravotníckej pomoci (RZP) v Michalovciach a Oboríne prevádzkuje od začiatku júna Vranovská nemocnica, nezisková organizácia. RZP vo Vranovskom okrese zase patrí akciovej spoločnosti Slovenská záchranná.
Paradoxne možnosť prevádzkovať stanice RZP v Michalovskom okrese nedostala tamojšia nemocnica. Tá neuspela v získavaní licencie na prevádzkovanie RZP ani v druhom kole. Jej riaditeľ Dalimír Zobka to nepovažuje za šťastné riešenie, skôr "za tunel s požehnaním štátu a vlády". "My sme vychovali ľudí, mali sme technické a priestorové zabezpečenie, napriek tomu, že sme sa odvolávali, sa nedalo nič urobiť. Dnes má hodnotu jedna rýchla lekárska pomoc 850 tisíc korún mesačne, rýchla zdravotnícka pomoc 540 tisíc korún mesačne, presne o toľko sme prišli," uviedol dnes pre TASR Zobka.
"Predtým, ako sme išli do súťaže, sme zvažovali možnosť výmeny v prípade, že uspejeme v týchto dvoch bodoch - možnosť výmeny so Slovenskou záchrannou vo Vranove nad Topľou a Hanušovciach nad Topľou, vyvinuli sme určitú aktivitu, boli sme v jednaní so Slovenskou záchrannou, zatiaľ k dohode nedošlo," povedal riaditeľ Vranovskej nemocnice Juraj Kuročka.
Spomínané vranovské stanice RZP fungujú v Michalovskom okrese bez lekára, s vyškolenou zdravotnou sestrou a vodičom - záchranárom. V súlade so zákonom stanice RZP majú svojho lekára - konzultanta z anesteziologicko-resuscitačného oddelenia, ktorý poskytne odbornú pomoc v čase výjazdu RZP k pacientovi. "Prax ukazuje, že sa javí potreba ďalšej stanice, kde by bol jej súčasťou aj lekár, pretože ide o región, ktorý zaznamenáva hlavne v letných mesiacoch nárast počtu klientov jednotlivých poisťovní a zároveň je to hlavný ťah na Ukrajinu, ktorým prechádza množstvo kamiónov a pod.," doplnil Kuročka. Dodal, že na základe toho argumentu požiadali oficiálne ministerstvo zdravotníctva o zmenu štatútu RZP na stanicu rýchlej lekárskej pomoci.
Autor článku: TASR