Smrdácke dni 2010– jedenásty kongres Slovenskej dermatovenerologickej spoločnosti je venovaný problematike chronických kožných ochorení. Vyše sto lekárov zo Slovenska si dnes a zajtra v známych prírodných liečebných kúpeľoch vymení skúsenosti v oblasti liečby psoriázy, atopickej dermatitídy, ekzémov či melanómu kože.
"Každoročne sa venujeme aktuálnym problémom," povedal dnes pre TASR vedúci lekár kúpeľov a koordinátor podujatia Ján Lidaj. Prvou dnešnou prednáškou bude téma pigmentových nádorov kože v ambulatnej praxi. Tieto nádory patria medzi najčastejšie diagnózy, ich skoré zistenie a následná terapia sú nevyhnutné a výrazne ovplyvňujú prežívanie a prognózu pacientov. Postupne si účastníci vypočujú dvadsať odborných prednášok, podľa Lidaja sa vždy niektoré z nich venujú aj liečbe ochorení kože priamo v kúpeľoch Smrdáky. V tomto roku siahol vedúci lekár kúpeľov v Smrdákoch po téme Psoriáza a sex. "Súvislosť psoriázy s infekciami, metabolickým syndrómom či stresom je známa. Súvislosti so sexom sú pre intímne informácie menej známe, no nemožno ich podceňovať ani obchádzať. Na druhej strane – napriek sexualizácii dnešnej spoločnosti ani preceňovať," uviedol Lidaj.
Témou bude aj Syfilis u detí aj adolescentov v sociálne postihnutých komunitách, kde Klára Martinásková z prešovskej nemocnice poukazuje na zvýšený výskyt syfilisu v období od rokov 2005-2010 v sociálne postihnutých rodinách východného Slovenska. "Pred štyrmi rokmi tam zaznamenali 58 nových prípadov syfilisu a v ďalšom období 56 nových prípadov u detí a mladistvých, čo je takmer polovica zo všetkých postihnutých v rámci kraja. Závažným faktom je, že postihnutí boli adolescenti a mladiství s prejavmi prevažne sekundárneho syfilisu, zistený bol aj prenos nesexuálnou cestou u detí priamym kontaktom. Poukazuje na problémy s liečbou u mladistvých gravidných, nedostatočnú liečbu v gravidite, odmietanie liečby v prenatálnom období zo strany matky a aj odmietanie starostlivosti o dieťa. Pretrvávajúcim problémom sú stále sociálne menšiny, skupina needukovateľných obyvateľov, promiskuita, alkohol a drogy. Problematika migrácie obyvateľstva za prácou mimo Slovenska do okolitých krajín prehlbuje celý problém," konštatoval Lidaj.
Jedenáste Smrdácke dni umožnia účastníkom zoznámiť sa aj s praktickou ukážkou balneológie i s ponukou farmaceutických spoločností.
Autor článku: TASR