Slovenská komora zubných lekárov (SKZL) v súvislosti so zhoršujúcim sa stavom chrupu u detí v SR odporúča zaviesť celoplošný preventívny program na národnej úrovni. Svoj návrh plánuje predložiť počas letných mesiacov ministerstvám zdravotníctva a školstva. Informovala o tom dnes novinárov viceprezidentka SKZL Simona Dianišková.
Preventívny program podľa SKZL by mal byť súčasťou Národného programu podpory zdravia. Komora preferuje využiť projekt Zdravý úsmev, v praxi odskúšaný nielen v zahraničí ale aj na Slovensku. Výsledky projektu sú veľmi povzbudivé. Dokazujú zníženie kazivosti chrupu detí až o 68 percent na tých školách, kde tento projekt zaviedli, argumentovala Dianišková.
"Snahou SKZL je zaviesť preventívny program Zdravý úsmev celoplošne do materských škôl a škôl na Slovensku," zdôraznila Dianišková. Cieľom projektu Zdravý úsmev je vzdelávať deti a mládež v oblasti zdravia zubov a ďasien. Ďalej viesť deti k zodpovednosti za vlastné zdravie, naučiť ich poznať dôvody vzniku zubného kazu, zápalu parodontu a ich následky, ako aj naučiť ich správnej výžive, hygiene a fluorizácii.
Prednostka 1. stomatologickej kliniky LF UPJŠ v Košiciach Neda Markovská informovala, že jedným z cieľov Svetovej zdravotníckej organizácie (SZO) je, aby do roku 2010 bolo najmenej 90 percent detí vo veku do šiestich rokov bez zubného kazu. V súčasnosti je v SR 13 percent detí vo veku päť - šesť rokov bez zubného kazu.
"Podstatou je, že sa má ošetrovať aj mliečny chrup. Deti minimálne od troch rokov by už mali byť vyšetrené na kazivosť chrupu," zdôraznila Markovská.
Spomenula, že v SR 12-ročné deti majú index kazivosti zubov okolo 4,5, kým podľa cieľom SZO by tento index mal byť len 1,5. Index kazivosti je vlastne súčet pokazených, zaplombovaných alebo vytiahnutých zubov. Poukázala na to, že stav indexu kazivosti 4,5 predstavuje tú lepšiu hranicu preto, lebo v SR sú oblasti, kde deti neboli na vyšetrení chrupu dva až tri roky.
Autor článku: TASR