Pravidelné cvičenie znižuje riziko úmrtia na rakovinu hrubého čreva. Ide o jeden z prvých výskumov, ktoré preukázali kladný vplyv fyzickej aktivity na závažnosť priebehu tohto ochorenia. V časopise Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention to oznámila Kathleen Wolinová z Washingtonovej univerzity v St. Louis (štát Missouri) so šiestimi kolegami. Vedci analyzovali údaje z Výskumu prevencie II Americkej spoločnosti pre výskum a liečbu rakoviny (ACS). Týkal sa vyše 150.000 mužov a žien. Členovia tímu porovnali úrovne fyzickej aktivity týchto ľudí v rokoch 1982-1997 s počtom diagnóz rakoviny hrubého čreva v rokoch 1998-2005 a počtom úmrtí na túto chorobu v rokoch 1998-2006. Najnižšie riziko úmrtia na rakovinu hrubého čreva zaznamenali u účastníkov spomenutého výskumu, ktorí pravidelne cvičili aspoň desať rokov.
"Osobám, ktoré boli v dospelosti stále fyzicky aktívne, menej hrozilo úmrtie na rakovinu hrubého čreva ako tým, ktoré v tom istom čase viac posedávali. Na začiatku nového roka si mnohí kladú otázku, či im cvičenie naozaj pomôže, aby zostali zdraví, alebo už je na to príliš neskoro. Začať s cvičením – na to nie je nikdy neskoro. Avšak súčasne platí, že nikdy nie je príliš skoro začať s fyzickou aktivitou. Dúfame, že ľudia si dobre osvoja toto základné posolstvo nášho výskumu," povedala Kathleen Wolinová. Prínosy toho, že človek začne cvičiť, podľa nej navyše nekončia lepšou prevenciou rakoviny hrubého čreva a znížením úmrtnosti na túto chorobu. Zahŕňajú aj znížené riziko srdcových ochorení, diabetu a iných typov rakoviny.
Najvýraznejšie je to u ľudí, ktorí cvičili najväčšiu časť života. Neznamená to však, že v tejto súvislosti treba vynakladať extrémnu námahu. "Už keď si každý deň urobíte 30-minútovú prechádzku, znížite riziko veľkého radu chorôb. Aj podľa nášho výskumu sa vtedy cítite fyzicky i duševne lepšie, takže celkovo lepšie fungujete," doplnila. Cvičenie prospieva dokonca i po diagnostikovaní rakoviny. "Existujú dôkazy, že fyzická aktivita môže znížiť riziko návratu choroby po liečbe a úmrtia. Takže aj tí, ktorí predtým neboli fyzicky aktívni, môžu po diagnostikovaní začať cvičiť a dočkajú sa určitých reálnych prínosov," uzavrela Wolinová.
Zdroj: Komuniké Washington University School of Medicine z 30. 12. 2010.
Autor článku: TASR