Je možné ľudí podplatiť, aby sa viac starali o svoje zdravie a v dôsledku toho boli zdravší? Britská vláda začína byť presvedčená, že áno.
Celé desaťročia sa lekári pokúšali presvedčiť ľudí, aby prestali fajčiť, viacej sa hýbali a schudli. So striedavou úspešnosťou a čeliac stúpajúcej obezite sa britskí zdravotníci pomaly vzdávajú argumentovania v prospech zdravia a skúšajú namiesto toho, akú presvedčovaciu moc majú peniaze. Británia už testovala niekoľko programov, v ktorých ľudia dostávajú zaplatené, aby robili správnu vec pre svoje zdravie. Hoci sa programy skúšali iba v obmedzenom rozsahu, podľa organizátorov boli dostatočne úspešné na to, aby sa v nich pokračovalo. Napríklad tento týždeň britská vláda oznámila, že rozdá päť miliónov poukážok v hodnote po 50 libier rodinám, ktoré si ich môžu vymeniť za ovocie a zeleninu.
"Budeme rozširovať programy, ktoré využívajú finančné podnety na zlepšenie správania sa ľudí tam, kde to dôkazy podporujú," uviedol hovorca ministerstva zdravotníctva. Podľa niektorých expertov je ťažké zmeniť zvyky ľudí. Kritici tiež argumentujú, či by sa obmedzené financie vlády nedali inde použiť lepšie. Britská vláda je však rozhodnutá platiť ľuďom za to, aby zvrátila epidémiu obezity. V niekoľkých predmestských štvrtiach Londýna verejný dopravný systém ponúka deťom lístky do kina či poukážky na nákup, ak budú chodiť do školy peši namiesto MHD. Podobné pilotné projekty zvažujú aj na ďalších miestach v krajine. Británia tiež poverila spoločnosť Weight Wins, aby vyskúšala, či prinesie výsledky, ak by ľudia dostali zaplatené za to, že schudnú. Pokus sa uskutočnil v Kente v roku 2008 a experti zistili, že 500 ľudí schudlo v priemere o takmer 6,8 kg a udržalo si nižšiu váhu najmenej jeden rok. Program ponúkal ľuďom finančnú odmenu až do 425 libier, ak dosiahli odporúčaný úbytok váhy a počas 24 mesiacov nepribrali.
"Ak ľudia vypadli, nedostali nič. A ľudia nenávidia, ak sa musia vzdať peňazí," vyhlásil autor programu Winton Rossiter. Podobné programy v USA totálne vybuchli. Americká štúdia, ktorá hodnotila sedem programov pripravených zamestnávateľmi, zistila, že ľudia v priemere schudli necelú libru. Skúšobný projekt v škótskom Tayside ponúkol chudobným ťarchavým ženám poukážky v hodnote 12,5 libry týždenne, ak prestanú fajčiť. Po mesiaci ich prestalo fajčiť 35 percent a po troch mesiacoch takmer 60 percent. Minulý mesiac zdravotníci evidovali v programe vyše 500 žien a teraz ho plánujú rozšíriť na celé Škótsko.
Niektorí experti však varujú, že ak chceme znížiť obezitu na spoločenskej úrovni, vlády budú musieť pristúpiť k zásadným zmenám - upraviť cenový systém potravín tak, aby zdravé potraviny boli lacnejšie. "Existuje veľa dôvodov pre to - byť zdravý, vyzerať lepšie a žiť dlhšie a navyše si k tomu aj trocha privyrobiť, ale keď utratíte hotovosť, ktorú ste dostali, čo sa stane s vašou motiváciou?" dodáva agentúra Associated Press.
Online: www.weightwins.co.uk, www.nhs.uk/change4life
Autor článku: TASR