Nové pokusy ukázali, že už zavoňanie ženských sĺz znižuje sexuálne vzrušenie mužov. Aj vtedy, keď plačúca žena nie je prítomná.
V predbežnom online vydaní časopisu Science (Science Express) to oznámil sedemčlenný tím Noama Sobela z Weizmannovho vedeckého ústavu v Rehovote (Izrael). Prvou autorkou článku bola jeho kolegyňa Shani Gelsteinová. Plač ako následok rozbúrených emócií je považovaný za unikátne ľudský typ rozšíreného správania. Zaiste vysiela silné emocionálne signály. Tím Noama Sobela však preukázal, že pri ženských slzách to nie je všetko. Obsahujú aj chemické signály. Tento poznatok dopĺňa viaceré z nedávnej minulosti, ktoré doložili, že ľudia vylučujú v telesných tekutinách, zvlášť v pote, pestrú paletu chemických signálov. Tak ako mnoho živočíchov i tzv. feromóny, pachové látky so špecifickými posolstvami pre iných jedincov toho istého druhu. U ľudí je v súčasnosti tento typ komunikácie utlmený
Nie je to však také jednoduché – slzy nemajú pach. To tím preukázal už na začiatku. Odobrali vzorky sĺz ženám, pozerajúcim dojímavé filmy v oddelenej miestnosti. Pri následných testoch muži nedokázali čuchom rozlíšiť slzy od soľného roztoku. Druhý pokus tiež spočíval v tom, že muži čuchali buď slzy, alebo kontrolný soľný roztok. No mali tieto látky umiestnené na špeciálnom tampóne pod nosom, keď si prezerali fotografie žien na počítačovom monitore a vynášali o týchto ženách rôzne úsudky. Ďalší deň dostali muži, ktorí predtým čuchali slzy, soľný roztok a naopak. Súčasne ani oni, ani samotní vedci nevedeli, čo je na tom-ktorom tampóne.
Čuchanie sĺz neovplyvnilo úsudky o výrazoch smútku či empatie na fotografiách ženských tvárí. Záporne však ovplyvnilo úsudky o sexappeale predmetných žien.
Pri treťom pokuse muži po čuchaní buď sĺz, alebo soľných roztokov pozerali emocionálne pôsobivé filmy. Ešte počas filmov sa vyjadrovali o svojej nálade. Vedci im monitorovali fyziologické indikátory vzrušenia, ako teplotu pokožky a frekvenciu tepu srdca. Po čuchaní ženských sĺz sa muži necítili horšie pri smutných filmoch a neprejavovali ani väčšiu empatiu s postavami. Cítili však o čosi nižšie sexuálne vzrušenie. Súbežné monitorovanie potvrdilo, že pri čuchaní sĺz im skutočne výrazne klesli fyziologické indikátory vzrušenia. Vrátane hladiny testosterónu, hlavného hormónu, ktorý súvisí s mužským sexuálnym vzrušením. Vo štvrtom a záverečnom pokuse vedci zopakovali predchádzajúci, no mužom merali mozgovú činnosť zobrazovaním pomocou funkčnej magnetickej rezonancie. Keď muži čuchali slzy, výrazne im klesla činnosť v oblastiach mozgu, ktoré súvisia so sexuálnym vzrušením. "Tento výskum vyvoláva mnoho zaujímavých otázok. O akú chemickú látku ide? Vysielajú rôzne druhy emocionálnych situácií rôzne chemické signály zakódované v slzách? Líšia sa ženské slzy od mužských? A od detských? Náš výskum podporuje myšlienku, že ľudské chemické signály – dokonca aj také, ktoré si neuvedomujeme – ovplyvňujú správanie iných ľudí," povedal Noam Sobel.
Ľudské slzy podľa neho očividne slúžia ako chemický signál. Zdôraznil, že také signály obsahujú aj slzy niektorých hlodavcov: "Unikátne ľudské správanie v podobe emocionálneho slzenia napokon nemusí byť až také unikátne ľudské."
Zdroje: Science Express zo 6.1.2011; Komuniké Weizmann Institute of Science zo 6.1.2011
Autor článku: TASR