Košická Fakultná nemocnica Louisa Pasteura (FN LP) si dnes pripomína 82. výročie svojho založenia. Presne v tento deň v roku 1924 ju ako novú štátnu nemocnicu otvorila vtedajšia Československá republika.
Prvé snahy o vybudovanie štátnej nemocnice v Košiciach však siahajú až do roku 1902. Predstavitelia mesta vtedy neúspešne požiadali ministerstvo vnútra a financií bývalého Uhorska v Pešti o výstavbu nemocnice. Až po opätovných rokovaniach a petíciách zástupcov mesta ministerstvo v roku 1913 súhlasilo s výstavbou 600-posteľovej štátnej nemocnice.
Prvá svetová vojna stavebné práce spomalila a do roku 1916 sa tak dostali pod strechu na terajšej Rastislavovej ulici iba štyri pavilóny. Až po vojne a vzniku Československa sa práce znovu rozbehli. Už dva roky po otvorení, v roku 1928, sa kapacita nemocnice zvýšila na 848 postelí. Významným medzníkom v jej histórii, ktorý mal vplyv na celé východné Slovensko, bol rok 1948, keď sa stala fakultnou nemocnicou.
Tohtoročné výročie, hoci nie okrúhle, si pracovníci FN LP pripomínajú spoločensko-športovým dňom v obci Nižná Hutka. Ako TASR informovala hovorkyňa nemocnice Nela Betáková, okrem riaditeľstva sa na jeho organizácii podieľajú aj obe odborové organizácie.
FN LP má dnes 1636 postelí a celkovo na všetkých pozíciách zamestnáva 3 153 pracovníkov. Ako najväčšie nemocničné zariadenie na východnom Slovensku ju po zlúčení s takzvanou novou nemocnicou na Triede SNP tvorí 39 lôžkových kliník a oddelení, 26 spoločných vyšetrovacích a laboratórnych pracovísk a 90 špecializovaných a príjmových ambulancií. Za obdobie necelých troch rokov v nemocnici otvorili 12 nových či zrekonštruovaných pracovísk.
Autor článku: TASR