Súčasné letné obdobie prináša so sebou okrem príjemných zážitkov a dovoleniek aj ochorenia spôsobené kliešťami - kliešťový zápal mozgu a lymskú boreliózu, ktoré sa svojim priebehom podstatne líšia.
Kliešťová encefalitída je v Prešovskom kraji menej frekventovaná ako lymská borelióza. Encefalitída sa sústreďuje hlavne do oblastí Vranovského a Humenského okresu, Východoslovenskej pahorkatiny a Nízkych Beskýd. "Kliešťový zápal mozgu je oproti lymskej borelióze naozaj len zlomok toho čo sa vyskytuje. Lymská borelióza je ochorenie pomerne nové, mladé a preto naň mnohí lekári pri vyšetrovaní pacientov nemyslia, "uviedla dnes pre TASR krajská epidemiologička pre Prešovský kraj Valéria Sládeková.
Za posledných desať rokov sa najviac prípadov kliešťového zápalu mozgu - až 14 vyskytlo práve vo Vranovskom okrese, hlavne v okolí Medzianok, Hanušoviec, Nižného Hrabovca, Domaše. Z Popradského okresu od roku 1997 hlásili len tri prípady, v Levoči zaznamenali zdravotníci jeden, v Prešove a Svidníku po päť ochorení.
Ochorenie má dve typické štádiá - v prvom má človek klasické chrípkové príznaky a zvyšuje sa mu telesná teplota. Za týždeň až dva sa však objavia ďalšie príznaky, ktoré so sebou prinášajú aj trvalé následky alebo smrť. Na spomínané ochorenie existuje očkovacia látka.
Lymská borelióza je ochorenie, ktoré ak sa nelieči dostatočne účinne, môže prejsť do druhého alebo tretieho štádia, keď postihuje kĺby a nervový systém. Liečba vysokými dávkami antibiotík je veľmi účinná. "Štatistiky chorobnosti však nie sú presvedčivé, pretože hlásna služba nie je z rovnakých okresov dostatočná. Len pre ilustráciu, v roku 1992 sme evidovali v kraji 46, v roku 2005 už 110 ochorení, čo naznačuje stúpajúcu tendenciu, ktorá však v súvislosti s neúplnou hlásnou službou nekorešponduje stopercentne so skutočnosťou," konštatovala Sládeková. Doplnila, že očkovacia látka na Slovensku proti tomuto ochoreniu neexistuje. Najúčinnejším preventívnym opatrením pred spomínanými ochoreniami je dôsledná ochrana pred poštípaním kliešťom.
Autor článku: TASR