Štvrtina slovenskej populácie trpí mykózou nôh. Podľa dermatologičky Jiřiny Cabalovej ide o plesňové ochorenie napadajúce medziprstové priestory a chodidlá nôh.
Upozorňuje, že toto ochorenie možno získať veľmi ľahko vo vlhkom prostredí. Napríklad, ako uviedla, ak človek nosí uzatvorenú obuv, ponožky z umelých textílií a je náchylný na zvýšené potenie. Okrem toho sa plesňami možno nakaziť v spoločných sprchách, na plavárni, v hotelovej kúpeľni a podobne.
Ochorenie sa podľa Cabalovej častejšie objavuje v letných mesiacoch a prejavuje sa začervenaním, svrbením, pálením, lúpaním až praskaním kože, prípadne zápachom nôh. Často sa tieto príznaky považujú len za vysušenie pokožky, ktorú postihnutí riešia natieraním bežným kozmetickým krémom.
Mykotické ochorenie vyvolávajú najčastejšie huby zo skupiny dermatofýt alebo kvasinkové infekcie spôsobené rodom Candida. Najrozšírenejšou dermatofýzou kože je epidermofycia. Prenáša sa z človeka na človeka, väčšinou v kolektívnych športových zariadeniach, ako sú fitness centrá.
Plesne možno liečiť antimikotikom, ktoré zabráni rozšíreniu infekcie. Nevyhnutnou súčasťou liečby je prevencia, ktorá sa skladá z opakovanej dezinfekcie obuvi, pančúch, ponožiek, ale aj dezinfekcie nástrojov používaných na ošetrenie nechtov a správnej dezinfekcie podláh.
Autor článku: TASR