V krajinách Európskej únie zomiera každoročne na predávkovanie drogami 8000 ľudí, prevažne vo veku 20-30 rokov. Ako však uviedol komisár pre zdravie a ochranu spotrebiteľa Markos Kyprianu pri príležitosti dnešného Medzinárodného dňa boja proti drogám, celkový počet úmrtí súvisiacich priamo alebo nepriamo s užívaním drog sa odhaduje na trojnásobok tohto počtu vzhľadom na nedostatočné údaje týkajúce sa úmrtí v dôsledku AIDS, násilia, nehôd a samovrážd.
Minulý rok skúsilo v EÚ kokaín 3-3,5 milióna ľudí, zatiaľ čo 1,5 milióna sú pravidelní užívatelia. Dovedna 12 miliónov osôb okúsilo marihuanu, pričom v prípade troch miliónov ide o viac-menej denné užívanie. Druhou najviac užívanou drogou po marihuane je extáza. V niektorých členských štátoch ju pravidelne užíva až osem percent mladých ľudí. Narastajúcim a ťažko liečiteľným problémom je systematické a intenzívne miešanie drog, ich užívanie s alkoholom alebo liekmi. Komisia tiež poukazuje na zvyšujúcu sa konzumáciu tzv. magických húb s halucinogénnymi účinkami.
Európska komisia dnes zverejnila tzv. Zelenú knihu o drogách, v ktorej sa zaväzuje okrem iného k posilneniu dialógu s občanmi. Práve zdravotné a sociálne problémy, či kriminalita súvisiace s drogami patria medzi oblasti, ktoré vyvolávajú u verejnosti veľké znepokojenie. Podpredseda EK Franco Frattini zodpovedný za rezort spravodlivosti, bezpečnosti a slobody preto poukázal na potrebu spolupráce s verejnosťou s cieľom kontaktovať sa s miliónmi Európanov, prevažne mladých ľudí, pre ktorých sa užívanie drog stalo bežnou činnosťou, a ktorí si neuvedomujú, že poškodzujú sami sebe i spoločnosti. Za podstatu protidrogovej stratégie EÚ komisár Frattini považuje rovnováhu medzi prevenciou, výchovou a liečbou na jednej strane a dôsledným dodržiavaním zákonov týkajúcich sa výroby drog a ich pašovania na strane druhej.
EK dnes súčasne zopakovala svoj záväzok k zapojeniu sa do medzinárodného boja proti drogám, ako aj k podpore tretích krajín prostredníctvom rozličných projektov.
"Medzinárodná spolupráca a zdieľanie zodpovednosti sú kľúčovými princípmi našej politiky," vyhlásila komisárka pre vonkajšie vzťahy Benita Ferrerová-Waldnerová. EK podľa nej pomáha tretím krajinám, v ktorých sa pestujú plodiny používané na výrobu drog, nachádzať východiská z chudoby a prejsť na iné alternatívy. Takáto európska pomoc sa v uplynulých troch rokoch takmer zdvojnásobila, pričom projekty zrealizované členskými štátmi a komisiou v tretích krajinách presiahli v minulom roku sumu 500 miliónov eur.
Zameriavali sa najmä na Afganistan a Latinskú Ameriku s cieľom poskytnúť alternatívne programy vedúce k zníženiu produkcie koky v andskom regióne. Komisárka priznala, že program EÚ zameraný na boj proti obchodníkom s drogami v Afganistane ako najväčšom svetovom producentovi ópia zatiaľ nepriniesol želané výsledky, no je potrebné v ňom pokračovať. Ferrerová-Waldnerová zároveň kritizovala afganskú vládu za neschopnosť uplatniť svoje právomoci a zasiahnuť. Podľa EK poskytla únia už stovky miliónov dolárov na boj proti drogám v Afganistane. Práve tu má podľa odhadov pôvod 90 percent heroínu užívaného v Európe.
Autor článku: TASR