V krajinách Európskej únie zomrie denne takmer desať ľudí čakajúcich na transplantáciu životne dôležitých orgánov. Uviedla to dnes Európska komisia, podľa ktorej čelí EÚ nedostatku orgánov na transplantáciu.
Transplantácie orgánov sa začali uskutočňovať v 50. rokoch, pričom prvým zákrokom tohto druhu bola transplantácia obličky. V mnohých prípadoch je pritom transplantácia jedinou možnosťou záchrany života pacienta. V súčasnosti je na čakacích zoznamoch v EÚ približne 40.000 pacientov, ktorí potrebujú transplantáciu niektorého orgánu. Vzhľadom na ich nedostatok je však úmrtnosť pacientov čakajúcich na nové srdce, pečeň alebo pľúca 15-30-percentná.
Medzi jednotlivými členskými štátmi pritom existujú veľké rozdiely v počte darcov. Zatiaľ čo v Španielsku sa rozhodne pre darcovstvo 35 ľudí z jedného milióna, v Grécku sú to len šiesti z milióna a v Rumunsku len jeden z dvoch miliónov. Problémom je takisto nedostatočná výmena orgánov medzi jednotlivými štátmi, čo je okrem iného tiež dôsledkom značne odlišných národných predpisov pre bezpečnosť a kvalitu, ako aj rozdielnych legislatív. V niektorých krajinách je potrebný výslovný súhlas s darovaním orgánov, ktorý dal darca pred smrťou, v ďalších je možnosť darcovstva prakticky automatická, ak pozostalí nevznesú námietky. Odmietavý postoj pozostalej rodiny sa pritom v rámci únie pohybuje od šiestich percent v Portugalsku do 42 percent vo Veľkej Británii.
EK takisto varuje, že nedostatok orgánov určených na transplantáciu predstavuje zvýšenú hrozbu ilegálneho obchodu s orgánmi.
Komisia preto dnes začala verejné konzultácie o budúcich možných aktivitách v tejto oblasti na európskej úrovni. Ich súčasťou by malo byť zlepšenie koordinácie medzi jednotlivými členskými krajinami únie vrátane stanovenia bezpečnostných a kvalitatívnych štandardov, podpory európskeho transplantačného zoznamu, či revízie legislatívy o ilegálnom obchode s orgánmi. Konzultácie potrvajú do 15. septembra.
Autor článku: TASR