Vo Východoslovenskom ústave srdcových a cievnych chorôb (VÚSCH) v Košiciach uskutočnili unikátnu operáciu. Ako prví v strednej a východnej Európe voperovali 27-ročnému pacientovi po ťažkom akútnom infarkte myokardu jednokomorovú mechanickú podporu srdca.
Mladý muž mal šťastie v nešťastí, pretože tím lekárov VÚSCH na jar absolvoval v Prahe a Ríme potrebnú prípravu a získal certifikáty na výkon takejto operácie. Patrí totiž medzi novinky aj v celosvetovom meradle. Ako dnes informoval novinárov generálny riaditeľ VÚSCH František Sabol, dosiaľ sa vo svete uskutočnilo iba 350 takýchto operácii, z toho v Európe asi 80, zvyšné v USA.
Predtým úplne zdravý pacient pochádza z obce Komárovce v okrese Košice - okolie. Do nemocnice ho priviezla pred dvoma týždňami rýchla zdravotná služba potom, ako dostal pri rekreačnom futbale infarkt. Najskôr mu lekári voperovali koronárne by-passy. Infarkt mu však trvalo poškodil ľavú srdcovú komoru a keď začala zlyhávať, vzhľadom na jeho vek sa rozhodli pre unikátnu operáciu.
"Princíp operácie spočíva v tom, že implantovaným čerpadlom je nahradená funkcia ľavej komory, pričom pravá komora funguje normálne. Polovičku srdca má teda umelú," spresnil primár Kardiochirurgického oddelenia Michal Hulman. Jej výnimočnosť je v tom, že ide o prvý podporný systém plne implantovateľný do pacienta. Vychádza z neho iba jeden káblový vývod, ktorý slúži na prenos informácií a na dodávku prúdu z dobíjateľných batérií. Takzvanú riadiacu jednotku, vo veľkosti zhruba troch mobilných telefónov, má pacient zavesenú na opasku. Môže sa teda voľne pohybovať a je odkázaný iba na baterky a dostupný zdroj elektrickej energie na ich dobíjanie.
Podľa Hulmana pacienta v budúcnosti s najväčšou pravdepodobnosťou čaká transplantácia srdca, nevylúčil ale ani možnosť, že sa mu ľavá komora sama po čase zreštauruje. Výhodou je, že pacient s týmto zariadením môže žiť roky a počkať na vhodného darcu.
Za záchranou života mladého muža, otca rodiny s trojročným dieťaťom, stáli nielen lekári a zdravotný personál košického VÚSCH, ale do Košíc kvôli nemu docestoval aj profesor Jan Pirk z pražského Inštitútu klinickej a experimentálnej medicíny. Na úspechu sa podpísala aj poisťovňa Sideria, ktorá súhlasila s výkonom za vyše tri milióny Sk a občania Slovenska prostredníctvom 1. Nadácie srdcovej chirurgie Zachráňme srdce, ktorá pacientovi darovala dve riadiace jednotky v približne rovnakej sume.
VÚSCH je od 1. januára 2006 akciovou spoločnosťou. V súčasnosti sídli v priestoroch Fakultnej nemocnice LP na Triede SNP 1. Na jeseň by sa mala začať zhruba 20-mesačná výstavba jeho novej budovy.
Autor článku: TASR