Hygienici, ktorí na Slovensku ročne monitorujú 190 umelých kúpalísk so 486 bazénmi, dali povolenie na prevádzku zatiaľ len 93 kúpaliskám.
Napriek tomu, že letná turistická sezóna sa oficiálne začína 15. júna, väčšinu kúpalísk dodnes neotvorili, lebo si nesplnili požiadavky na bezchybnú prevádzku, konštatovala dnes pred novinármi Elena Matisová z odboru životného prostredia a zdravia. Napríklad prevádzkovateľ kúpaliska zatiaľ nepožiadal o povolenie orgány na ochranu zdravia alebo nebol na prevádzku technicky pripravený. Pri nevyhovujúcej kvalite vody povolenie na prevádzku ani nemožno vydať, zdôraznila.
Zo 71 prírodných kúpalísk má len 27 prevádzkovateľa, ktorý je zodpovedný za kvalitu vody, celý areál kúpaliska a bezpečnosť prevádzky počas sezóny. Z kúpalísk s prevádzkovateľom dostalo povolenie len sedem.
Prevádzkovateľ prírodného kúpaliska s povolením je povinný každé dva týždne odoberať vzorky vody a predkladať ich regionálnemu hygienikovi. Ak sú výsledky dobré, prevádzka bez problémov pokračuje. Ak by sa vyskytli závažné problémy, hygienici musia nariadiť opatrenia na ich odstránenie, prípadne môžu kúpanie zakázať.
V ostatných 44 prírodných kúpaliskách hygienici vodu nekontrolujú každé dva týždne, len na začiatku sezóny, dvakrát počas nej a na konci leta. Len čo sa zistí, že voda je nevyhovujúca, umiestňujú výstražné tabule s nápisom o nevhodnosti vody a kúpaní na vlastné nebezpečenstvo. Odporúča, aby ľudia, ktorí chcú prežiť dovolenku pri prírodných jazerách a kúpaliskách, si na internete www.uvzsr.sk našli dané lokality a presvedčili sa, či sa tam možno kúpať.
Riaditeľ ÚVZ SR František Valašek v tejto súvislosti poukázal na to, že napríklad Duchonka je jedným z miest, ktoré bolo v minulosti turisticky veľmi obľúbené a využívané. Dnes je to oblasť nevyhovujúca pre kúpanie, hoci je tam prekrásne prostredie.
Autor článku: TASR