Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) zverejnila výsledky vôbec prvej analýzy epidemiologických dát zo všetkých laboratórne potvrdených prípadov vtáčej chrípky, o ktorých bola oficiálne informovaná od decembra 2003 do konca apríla 2006.
Správa popisuje spolu 205 laboratórne potvrdených prípadov, z ktorých 113 bolo smrteľných. Výsledky ukazujú, že boli nakazení ľudia vo všetkých vekových skupinách, avšak častejšie v strednom alebo mladšom veku. K úmrtiam došlo tiež vo všetkých vekových skupinách, ale najčastejšie u mladých ľudí, čo je v ostrom protiklade s normálnymi sezónnymi vírusmi chrípky, na ktoré zvyčajne zomierajú starší ľudia.
Najdôležitejšie závery správy: - Doteraz sa väčšina prípadov vyskytla vo vekovej skupine stredný alebo mladý vek, aj keď sa môžu nakaziť ľudia akéhokoľvek veku. - Nákaza sa šírila medzi ľuďmi tam, kde sa vírus H5N1 rozšíril medzi hydinou a vtáctvom. - Vírus je pre ľudí vysoko patogénny (choroboplodný)
Hlavné body správy: - Počet krajín, ktoré oznámili prípady nákazy ľudí vírusom vtáčej chrípky, stúpol zo štyroch v októbri 2005 na súčasných deväť. Prípady sa vyskytli tam, kde sa rozšírila epidémia medzi vtáčou populáciou. - Priemerný vek pacienta u potvrdených prípadov bol 20 rokov. - K polovici prípadov došlo u ľudí mladších 20 rokov. A celých 90% prípadov sa vyskytlo u ľudí do 40 rokov veku. - Muži i ženy sa infikovali približne rovnako. Z 205 potvrdených prípadov bolo 97 mužov a 106 žien. - Celková priemerná úmrtnosť je 56%. Vysoká úmrtnosť bola vo všetkých vekových skupinách, avšak najvyššia vo veku 10-39 rokov. - Najvyššie úmrtnosť bola v roku 2004 (73%), nasledovaná 63% v tomto roku a 43% v roku 2005. - Klinický priebeh ochorení sa v uplynulých troch rokoch podstatne nezmenil. Od výskytu prvých príznakov po hospitalizáciu uplynie v priemere 4-5 dní. A od prvých príznakov po úmrtie v priemere iba 9 dní. K prípadom dochádza po celý rok. Avšak najviac ich v sledovaných troch rokoch bolo v období, keď je na severnej pologuli zima a jar. - Údaje, z ktorých vychádza analýza, neboli zozbierané pre výskumné účely.
Dlhodobá predpoveď: - Ľudská nákaza vírusom H5N1 bude naďalej vyvolávať obavy a medzinárodné zdravotnícke spoločenstvo musí zostať bdelé. Na základe vzorca z uplynulých troch rokov možno očakávať nárast infekcií vtáčou chrípkou u ľudí v období, keď je na severnej pologuli zima. Obávať sa treba aj vysokej úmrtnosti.
Bližšie podrobnosti nájdete na adrese http://www.who.int/csr/don/2006_06_30/en/index.html
Autor článku: TASR