Ľudia pracujúci v nočných zmenách by mali mať pravidelný spánkový režim aj počas voľných dní. Aj napriek tomu, že nemusia vstávať, by mali chodiť do postele v rovnaký čas.
Ak má niekto deň voľna a ide spať až neskoro v noci, môže mať po návrate do práce problémy so spätnou orientáciou na svoj zvyčajný nočný režim. To platí obzvlášť v prípade, ak má človek medzi nočnými zmenami voľný deň alebo dva, varuje Christa Roth-Sackenheimová, šéfka Profesionálneho združenia nemeckých psychiatrov (BVDP) v Neuss.
Ak sa váš pracovný čas neustále mení, zmeny by mali byť v smere hodinových ručičiek. Prvý deň by bolo napríklad vhodné pracovať v dennej zmene, po nej v popoludňajšej a nakoniec v nočnej.
"Ľudia sa najlepšie aklimatizujú, ak si môžu posunúť svoj spánkový režim niekoľko hodín vpred v posledných dňoch konkrétnej pracovnej zmeny," odporúča psychiatrička a psychoterapeutka z Andernachu.
Mnohí pracovníci v nočných zmenách trpia nedostatkom spánku a majú často problémy zaspať alebo zotrvať v spánkovom stave. V porovnaní s bežným spánkovým režimom ľudí, ktorí pracujú v denných zmenách, je ich spánkový cyklus o dve až tri hodiny kratší.
"Spať počas dňa je omnoho ťažšie, pretože spánok vtedy rušia mnohé vonkajšie vplyvy. Kvalita denného spánku tak nikdy nemôže dosiahnuť kvalitu nočného odpočinku," vysvetľuje Roth-Sackenheimová.
Kvalitnému spánku môže napomôcť, ak si človek vytvorí vlastný vyhovujúci spánkový režim a odstráni rušivé faktory, ktoré spánku bránia. Lieky na spanie by sa mali užívať len na základe odporúčania lekára.
Autor článku: TASR