Pri užívaní liekov je nevyhnutné piť veľa tekutín, aby sa nezasekli v pažeráku, upozorňuje farmakologička nemeckého Červeného kríža Irene von Majewská.
Ak sa totiž liek nedostane do žalúdka, znamená to, že sa rozpustí na mieste, kde sa nemá, čo môže v ťažkých prípadoch viesť až k roztrhnutiu pažeráka.
Dôležité však je nielen množstvo tekutín, ale aj ich druh. Najvhodnejšia na zapíjanie liekov je voda, pretože iné tekutiny, napríklad mlieko, môžu mať negatívny účinok.
"Vápnik obsiahnutý v mlieku sa môže skombinovať s látkou v lieku a zabrániť jej účinku," vysvetľuje Majewská. V niektorých prípadoch takto zapitý liek nebude mať dokonca žiadny účinok.
Nevhodným nápojom je aj čaj, ktorý blokuje látky typu aspirínu. Grapefruitová šťava môže zasa oslabiť alebo naopak zvýšiť účinok lieku, takže tieto dva nápoje sa popri mlieku na zapíjanie liekov neodporúčajú.
Hoci u iných ovocných štiav sa nezaznamenala žiadna podobná reakcia, Majewská neodporúča pitie žiadnej šťavy s liekmi. Príjem alkoholu je samozrejme absolútne vylúčené.
Ak má človek problémy s prehltnutím tablety aj napriek tomu, že ju zapil dostatočným množstvom vody, nikdy sa neodporúča tabletu lámať či krájať, pretože by to mohlo mať vplyv na účinok lieku. Majewská odporúča v takomto prípade poradiť sa s lekárnikom alebo vypýtať si liek v tekutej forme, ak je to možné.
Autor článku: TASR