Odborníci odhadujú, že na Slovensku je približne 20 - 50 000 infikovaných pacientov s hepatitídou C, ktorí o svojom ochorení nevedia. Doteraz diagnostikovaných a liečených je približne len 1 000. Ostatní ohrozujú nielen seba, ale aj svoje okolie, svojich najbližších, upozorňuje na to lekár Ivan Schréter.
Hepatitída C nie je ochorenie narkomanov. V minulosti sa ľudia mohli infikovať vírusom hepatitídy C pri darovaní alebo transfúzii krvi. Dnes možno tento vírus "získať" napríklad pri tetovaní, alebo piercingu uskutočnenom za nedostatočne sterilných podmienok, alebo sa dá priviezť ako nechcený suvenír z dovolenky, konštatoval Schréter.
Informácií o hepatitíde C možno získať na bezplatnej infolinke 0800 111 118, kde ľuďom v pracovných dňoch od 13.00 do 18.00 hodiny poradia odborní lekári. Ďalšie informácie získate aj na www.hepatitida.sk .
Ochorenie nevidieť a nebolí, a preto je veľmi zložité identifikovať pacientov. Dokonca nemá nejaké alarmujúce príznaky, ktoré by nútili pacienta vyhľadať lekára. Sprievodné príznaky sú podobné chrípke. Je to únava, bolesti svalov, mierne zvýšená teplota, ktoré po čase ustúpia, alebo sa ani nemusia prejaviť. Pacient nemusí ožltnúť. Ide o nebezpečné ochorenie, lebo proti nej neexistuje očkovacia látka.
Až u 80 percent infikovaných pacientov prechádza ochorenie do jej chronickej formy, ktorá zapríčiňuje postupné poškodzovanie pečeňových buniek, stvrdnutie pečene, rakoviny pečene až úplné zlyhanie tohto orgánu. Priemerný čas od infekcie až po vznik cirhózy môže byť 10-20 rokov, závisí od veku pacienta, jeho životosprávy a iných faktorov.
U tých, ktorí sa v rámci dovolenky v oblastiach s vysokým výskytom hepatitídy C porania, sa zvyšuje riziko nákazy. Medzi krajiny s vyšším výskytom hepatitídy C patrí aj Taliansko či Grécko, ale hlavne Tunisko, Egypt, India, Ázia a Južná Amerika.
Hepatitídu C možno zistiť jednoduchým krvným testom. Stačí aj pri najmenšom podozrení alebo zistení navštíviť lekára a požiadať ho o vyšetrenie krvi na protilátky proti hepatitíde C.
Autor článku: TASR