Ministerstvo zdravotníctva SR kategoricky odmieta názory, ktoré presadzujú preplácanie antikoncepcie z verejného zdravotného poistenia. "Hlavným cieľom liekovej politiky MZ SR je zabezpečiť účinné, bezpečné, kvalitné a najnovšie lieky pre celú populáciu, vrátane pacientov s vážnymi a ťažkými diagnózami. To je naša priorita, liečiť a pomáhať chorým, rešpektovať solidárny systém zdravotného poistenia," ozrejmila pre TASR hovorkyňa rezortu Katarína Zollerová.
Prípravky hormonálnej antikoncepcie nie sú podľa jej slov hradené z verejného zdravotného poistenia, pretože nie sú indikované zo zdravotných dôvodov. "Antikoncepcia ako kontraceptívum nie je ani liek na záchranu života, ani na vyliečenie choroby. Dnes ju zdravotné poisťovne preplácajú pacientkam, ktorým ju zo zdravotných dôvodov predpíše lekár. Antikoncepcia indikovaná zo zdravotných dôvodov je teda hradená zdravotnými poisťovňami," vysvetlila Zollerová.
Ministerstvo odmietlo informácie o tom, že cena antikoncepčných prípravkov je vysoká a bráni ženám v ich slobodnom rozhodovaní o reprodukcii a živote, pretože pojem "vysoká cena" je podľa rezortu značne subjektívny. "Navyše, cena týchto prípravkov nemôže byť riešená ich úhradou na základe verejného zdravotného poistenia. Základné posolstvo v tomto prípade je jednoznačné: systém verejného zdravotného poistenia by v žiadnom prípade nemal nahrádzať systém sociálneho zabezpečenia," doplnila Zollerová.
Rezort sa nestotožňuje ani s názorom, že ženy majú obmedzený prístup k dostupným prostriedkom plánovaného rodičovstva. "Každá žena má predsa právo požiadať ošetrujúceho lekára o predpísanie antikoncepčných prípravkov. Sme však presvedčení, že povinnosť zabezpečiť prístup k finančne dostupným antikoncepčným prostriedkom nie je možné automaticky stotožňovať s úhradou týchto prostriedkov na základe verejného zdravotného poistenia," podotkla Zollerová. Ceny antikoncepcie sa pohybujú od 8,93 eur do 40,43 eur za trojmesačné balenie.
Občianske aktivistky dnes kritizovali vysoké ceny antikoncepcie na Slovensku, v dôsledku čoho podľa nich nie je dostatočne zabezpečený prístup k tejto metóde plánovaného rodičovstva. Ako poukázala predsedníčka združenia Možnosť voľby Adriana Mesochoritisová, v SR sa na rozdiel od 18 krajín Európskej únie antikoncepcia ani čiastočne neuhrádza z verejného zdravotného poistenia.
Organizácie preto spolu s americkým Centrom pre reprodukčné práva a združením Občan a demokracia preto žiada vládu, aby sa antikoncepcia preplácala z poistenia a zlepšila sa o nej informovanosť. Poukazujú, že tým by sa zabezpečil súlad vnútroštátnych predpisov a politík s medzinárodnými ľudskoprávnymi štandardami a odporúčaniami Svetovej zdravotníckej organizácie, keďže by sa antikoncepcia finančne sprístupnila pre všetky osoby.
Autor článku: TASR