Zvyšovanie miezd slovenských zdravotných sestier v porovnaní rokov 2005 a 2008 je podľa ministra zdravotníctva SR Richarda Rašiho markantné a je jedným z krokov, ktoré majú prispieť k ich stabilizácii na Slovensku. "Zvyšovanie miezd prebieha neustále už od roku 2006. Mzdy boli zvýšené štyrikrát po desať percent," uviedol minister pre TASR po otvorení 3. medzinárodnej vedeckej konferencie s názvom Sestry a európske stratégie zdravia v 21. storočí.
Zlepšiť pracovné podmienky zdravotných sestier možno aj prostredníctvom využitia štrukturálnych fondov z Európskej únie. "Druhým krokom je to, že sa budeme snažiť skultúrniť prostredie Operačným programom Zdravotníctvo (OPZ)," uviedol Raši. Prostredníctvom aktuálnych výziev OPZ môžu finančné prostriedky získať napríklad všeobecné nemocnice či zariadenia ambulantnej starostlivosti.
K stabilizácii zdravotných sestier by malo prispieť aj navyšovanie počtu zamestnancov. "Naozaj do fakultných nemocníc sa nám sestry vracajú aj z Čiech," uviedol v tejto súvislosti Raši. Pozitívom by mala byť aj plánovaná informatizácia zdravotníctva. Vďaka nej by podľa šéfa rezortu mali mať zdravotné sestry výrazne menej "papierovej roboty".
Problém s nedostatkom zdravotných sestier vzniká aj preto, že po skončení bakalárskeho štúdia chcú mnohé z nich pokračovať aj magisterskom štúdiu. "Tak vlastne chýbajú na päť rokov, a keď sú už vzdelané magistry, chcú robiť niečo iné. Takže aj preto komunikujeme so zdravotníckou univerzitou," skonštatoval minister.
Konferencia na pôde Slovenskej zdravotníckej univerzity (SZU) prináša priestor pre výmenu skúseností medzi zdravotnými sestrami, ale aj zdravotníckymi inštitúciami. Tento rok sa nesie v kontexte Európy. Ako pre TASR uviedla prorektorka SZU a dekanka Fakulty ošetrovateľstva a zdravotníckych odborných štúdií SZU Dana Farkašová, konferencia má poukázať na to, že problémy nemajú len zdravotné sestry na Slovensku, ale aj v jednotlivých štátoch Európskej únie.
Autor článku: TASR