Extrémne zvýšené teploty počas leta môžu spôsobovať záťaž teplom u zamestnancov. Tá môže viesť k poklesu výkonnosti, zvýšenej únavnosti a môže spôsobiť až prehriatie organizmu so zvýšením telesnej teploty, malátnosťou, ospalosťou, bolesťami hlavy, závratmi, nevoľnosťou až zvracaním. Možno jej predchádzať správnym pitným režimom.
Za vhodné riaditeľ Úradu verejného zdravotníctva SR František Valašek považuje napríklad minerálne vody s obsahom sodíka (Na), bylinkové čaje, ovocné čaje alebo šťavy. Nápoje musia byť zdravotne neškodné, majú mať vhodné chuťové vlastnosti a teplotu, čo najmenší obsah cukru - najviac do šesť percent a nemajú obsahovať ani malé množstvo alkoholu.
Sladké nápoje sa neodporúčajú, lebo zvyšujú pocit smädu, alkohol zvyšuje metabolizmus a tým aj produkciu tepla v organizme. Teplota nápojov by mala byť v rozmedzí 12 až 15 °C.
Každý jedinec by mal prijímať tekutiny priebežne počas celého dňa. V lete, keď je teplota nad 25 stupňov Celzia, by mal byť príjem tekutín podstatne vyšší ako 1,5 litra. Odporúča sa aby každú hodinu jedinec vypil 2 dcl tekutín, najlepšie však vody.
U batoliat sa nedostatok tekutín prejaví teplotou, až závažným rozvratom vnútorného prostredia. Inými slovami nedostatočný pitný režim môže ohroziť život batoľaťa, zdôraznil Valašek.
Nedostatočný príjem tekutín znamená aj nedostatočnú hydratáciu pokožky. Žena, ktorá má nedostatočný príjem tekutín, môže mať suchú pokožku a všetky problémy čo s tým súvisia. Pomoc je jednoduchá - treba upraviť pitný režim.
Seniori vekom strácajú pocit smädu a zabúdajú piť. Práve nedostatočný pitný režim môže zhoršiť už existujúce chronické ochorenia.
Zamestnávateľ má zabezpečiť zamestnancom na pracoviskách dostupnosť a dostatočné množstvo vhodných nápojov. Finančne uhrádzať tieto nápoje však nie je jeho povinnosťou.
Nemalo by sa zabúdať aj na vhodný odev, ktorý by mal byť z prírodných materiálov a podľa možnosti svetlej farby. Na pracovisku treba zabrániť prenikaniu priamych slnečných lúčov cez okná žalúziami, či roletami. Ak nie je na pracovisku klimatizácia, je potrebné zabezpečiť zvýšenie pohybu vzduchu vetraním, pripomenul Valašek.
Pri používaní ventilátorov je tieto potrebné umiestniť a nasmerovať tak, aby nedochádzalo k nežiaducemu priamemu ochladzovaniu povrchu tela zamestnancov, radil Valašek.
Autor článku: TASR