Lekári, ktorí koncom minulého týždňa volali v súvislosti s nákupom vakcín po vyhlásení núdzového stavu, sa s ministerstvom dohodli na ďalšom postupe. Rezort síce zákon, ktorý lekárom od decembra 2011 prikazuje nakupovať vakcíny za vlastné prostriedky, nezmení, sľubuje však zjednodušenie a odstránenie niektorých administratívnych prekážok, ktoré lekárom umožnia jednoduchší prístup k vakcínam.
"Pre nás všetkých musí byť hlavným cieľom, aby sme deti očkovali čo najkvalitnejšími a najbezpečnejšími očkovacími látkami, s ktorými budú manipulovať len lekári," povedal po utorkovom (31.1.) rokovaní so Slovenskou lekárskou komorou (SLK) a Asociáciou všeobecných lekárov pre deti a dorast (AVLDD) šéf rezortu zdravotníctva Ivan Uhliarik (KDH) .
Predsedníčka Sekcie pediatrov SLK Katarína Šimovičová, ktorá sa na stretnutí zúčastnila, tvrdí, že rezort pristúpil na požiadavku komory, aby vakcíny centrálne nakupoval štát. Lekári by si ich podľa nej vyzdvihovali na regionálnych úradoch verejného zdravotníctva. "Na tom bude ministerstvo pracovať hneď a ešte teraz," povedala pre TASR Šimovičová.
Dodala, že dovtedy majú lekári možnosť dohodnúť si splatnosť lehoty faktúry s lekárňou tak, aby pred jej zaplatením mali k dispozícii prostriedky od poisťovne. Druhou možnosťou je podľa nej nákup u veľkodistribútorov, ktorí by očkovacie látky nosili lekárovi priamo do ambulancie. Ministerstvo po zmene spôsobu nákupu vakcín ponúklo lekárom možnosť požiadať si o preddavok od Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP). Minister má podľa Šimovičovej navyše dohodnúť s poisťovňami, aby vo vyúčtovaní lekárovi osobitne uviedli, koľko prostriedkov investovali do vakcín a koľko im poisťovňa vrátila. „Lekári z toho nebudú nadšení, ale nie je to nepreklenuteľný problém,“ povedala lekárka o najnovšej dohode s ministerstvom.
Do decembra minulého roka si lekári vakcíny vyberali v lekárni na recept pre konkrétneho pacienta. Lekárni to následne uhradila zdravotná poisťovňa. Nákup očkovacích látok priamo lekárom a ich skladovanie v ambulancii ministerstvo zdôvodňuje bezpečnosťou pacienta a účinnosťou vakcíny. Uhliarik totiž tvrdí, že sa stávali prípady, keď si po vakcínu išiel rodič, čím sa porušil chladový reťazec. „Pri vzostupe teploty klesá schopnosť vyvolať tvorbu protilátok u človeka, skracuje sa trvanlivosť vakcín. Teploty pod bodom mrazu môžu nezvratne redukovať účinnosť niektorých vakcín,“ informovalo ministerstvo.
Autor článku: TASR