Dve štúdie ukazujúce, ako vedci zmutovali vírus vtáčej chrípky H5N1 na vírus, ktorý by mohol vyvolať ľudskú pandémiu, budú raz zverejnené, ale zatiaľ zostane v platnosti moratórium, aby experti na biologickú bezpečnosť mohli posúdiť ich riziká. Informovala o tom dnes Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).
Hovorca WHO sa vyjadril v Ženeve, po stretnutí expertov na chrípku s americkými bezpečnostnými pracovníkmi na vysokej úrovni. Povedal, že sa v princípe dohodli na zverejnení kontroverznej práce, avšak iba po tom, ako budú vypracované analýzy hlbších rizík.
WHO zvolala stretnutie v Ženeve, aby vyriešila spor medzi vedcami, ktorí skúmali mutácie potrebné na prenos vírusu vtáčej chrípky H5N1 medzi cicavcami, a Národnou vedeckou radou USA pre biologickú bezpečnosť (NSABB), ktorá chcela prácu pred zverejnením vo vedeckých časopisoch scenzurovať.
Experti na biologickú bezpečnosť sa obávajú, že zmutované formy vírusu, ktoré vedecké tímy v Holandsku a Spojených štátoch nezávisle na sebe vytvorili, by mohli uniknúť alebo sa dostať do nevhodných rúk a byť využité na vyvolanie horšej pandémie, ako bolo v rokoch 1918-1919 vypuknutie španielskej chrípky, ktorá zabila do 40 miliónov ľudí.
"Je potrebná oveľa širšia diskusia o rizikách a prínosoch výskumu v tejto oblasti a rizikách samotného vírusu," povedal reportérom hovorca WHO pre pandemickú chrípku Gregory Hartl.
Autor článku: TASR