Jednými z najnezdravších ľudí na svete sú domorodci žijúci na tropickom severovýchode Austrálie. Príšerná životospráva, lenivý životný štýl a nedostatočná hygiena obyvateľov ostrovného regiónu Torres Strait spôsobili, že až jedna tretina dospelých trpí cukrovkou.
Spomedzi 20 miliónov Austrálčanov sú 2,3 percentá domorodí aborigéni. Títo ľudia zomierajú v priemere o 17 skôr než ostatní Austrálčania, a to i napriek miliardám dolárov, ktoré Canberra vráža do zdravotných a sociálnych projektov pre domorodé obyvateľstvo.
Torresov prieliv oddeľuje austrálsku pevninu od Papuy Novej Guiney a obyvatelia tohto regiónu sú až na spodnej priečke rebríčka vládnej pomoci.
Minister zdravotníctva Tony Abbott pri nedávnej návšteve oblasti pripustil, že situácia je "strašná" a že "Torres Strait je diabetickým hlavným mestom Austrálie".
Dĺžka života tu dosahuje 50 rokov, čo je nízky vek dokonca i v porovnaní s aborigénskym štandardom. Abbott označil túto alarmujúcu situáciu za "krízu verejného zdravia" a pripísal ju stretu moderného života a tradícií.
Väčšina obyvateľov ostrova Torresského prielivu žije z vládnych prídelov. Jedia konzervované potraviny z miestneho obchodu, nepestujú ovocie ani zeleninu a nedodržiavajú ani zdravý životný štýl svojich predkov. Namiesto toho si osvojili jedny z najhorších zlozvykov moderného sveta bez toho, aby prijali aj niektoré zdravé spôsoby na vyváženie.
V provincii Torres Strait sú diabetikmi až šesťročné deti, čím riskujú predčasné ukončenie života na zlyhanie obličiek. Mnohí o probléme vedia a vedia aj to, ako ho odstrániť. Problém však je, že nič nerobia.
Abbott odporúča, že títo ľudia si musia osvojiť lepšie návyky, jesť kvalitnejšie potraviny a viesť aktívnejší život. Dobrým začiatkom by bol návrat k pestovaniu ovocia a zeleniny v komunálnych záhradách. Vláda im sama ponúka na tieto projekty peniaze, avšak nemôže pomôcť ľuďom, ktorí nemajú záujem pomôcť si sami.
Autor článku: TASR