Minerálne vody chápeme v širšom zmysle slova ako vody, ktoré sa od obyčajných odlišujú svojím chemickým zložením a fyzikálnymi vlastnosťami. Sú dôležitým zdrojom príjmu tekutín v rámci pitného režimu nielen pre chorých, ale i zdravých ľudí. Priemerná spotreba vody by mala byť približne 35 g na 1 kg hmotnosti. Tekutiny, ktoré telo vylúči, treba vzápätí prijať naspäť. Aby sme netrpeli bolesťami hlavy, či poruchami tráviaceho traktu, odporúča sa navyše konzumovať práve minerálky.
Delenie minerálnych vôd
- Prírodné minerálne vody
- Prírodné liečivé kúpeľné minerálne vody
- Prírodné minerálne vody stolové
Prírodné minerálne vody vyvierajú v prírodných prameňoch i v umelých objektoch a na týchto miestach majú obsah rozpustených pevných látok vyšší ako 1000mg/l rozpustného CO2. Prírodné liečivé vody podporujú, s prihliadnutím na svoje chemické zloženie a fyzikálne vlastnosti, ľudské zdravie vedecky dokázanými blahodarnými účinkami. Tretiu kategóriu tvoria prírodné minerálne vody stolové, ktoré možno vďaka ich chemickému zloženiu, fyzikálnym vlastnostiam a tiež chuti piť aj ako diabeticky osviežujúce nápoje. Obsah rozpustného CO2 je v nich vyšší ako 100 mg/l a obsah rozpustných pevných látok nižší ako 5000mg/l.
Širšia kategorizácia
Minerálne vody sa ďalej rozdeľujú aj podľa obsahu viacerých látok v nich.
Konkrétne podľa:
-
obsahu rozpustných plynov na:
- uhličité
- a sírne
-
obsahu rozpustných pevných látok, čiže celkovej mineralizácie na:
- obyčajné
- slabo mineralizované
- stredne mineralizované
- silne mineralizované
-
hlavných iónových zložiek na:
- sírne
- jódové
- brómové
- železnaté
- so zvýšeným obsahom prvkov Li, Sr, Ba, Mn, F, H2SiO3, HBO2
-
biologicky a farmakologicky významných zložiek
rádioaktivity
prirodzenej teploty v mieste výveru na:- vlažné
- teplé
- horúce
-
osmotického tlaku na:
- hypotonické, ktoré sa v čreve vstrebú a zahusťujú, preto je ich pitie vhodné pri obličkových ochoreniach.
- izotonické, ktoré sa v črevách najrýchlejšie a najvýdatnejšie vstrebú.
- hypertonické, ktoré na seba v tenkom čreve viažu tekutinu, čím zvyšujú peristaltiku čriev a sú vhodné pri tráviacich ťažkostiach.
S prihliadnutím na uvedené roztriedene možno minerálne vody širšie charakterizovať.
Liečivé vody teplejšie ako 25ş C (tzv. teplice)
Pôsobia diureticky (močopudne), preto sú vhodné pri akútnych zápaloch dolných močových ciest a tiež pri obličkových kameňoch.
Jednoduché kyselky
Taktiež pôsobia diureticky. Dráždia sekréciu žalúdočných štiav, využívajú sa pri nechutenstve a obličkových kameňoch.
Zemité vody
Znižujú spazmus hladkého svalstva tráviaceho a močového traktu. Pomáhajú pri chronických zápaloch obličkovej panvičky, pri hypertrofii prostaty, žalúdočných a črevných ochoreniach spojených s pyrózou (zvýšenou tvorbou kyselín).
Alkalické vody
Neutralizujú účinok kyseliny soľnej v žalúdku, spôsobujú pokles hladiny cukru v krvi a jeho vylučovanie močom. Vhodné sú i pri ochoreniach dýchacích ciest s produkciou spúta (hlienu), pri cystitídach (zápaloch močového mechúra), dne, zápaloch žlčových ciest a žlčových kameňoch.
Soľné vody
Zvyšujú sekréciu žalúdočnej šťavy, koncentrované majú mierny laxatívny účinok, preto sú vhodné pri zápche a tiež nechutenstve.
Jódové vody
Zvyšujú hladinu vápnika v krvi a jeho ukladanie do kostí, sú vhodné na použitie pri kostnej TBC, využívajú sa tiež pri ochoreniach dýchacích ciest spojených s produkciou hlienu – uľahčujú jeho vykašliavanie.
Síranové a sulfánové vody
Vyvolávajú zvýšené vyprázdňovanie žlčníka, slizniciam odoberajú tekutiny, dráždia ich k zvýšenej sekrécii, čím zvyšujú svoj objem a pôsobia na peristaltiku čriev. Vhodné sú pri poruchách čriev, pečene, pankreasu a dne.
Salinické vody
Rozpúšťajú hlieny v žalúdku a v dýchacích cestách a stimulujú vonkajšiu sekréciu pankresu.
Väčšina ľudí nepije odporúčané množstvo tekutín a trpí dehydratáciou ľudského organizmu, ktorá sa prejavuje niekoľkými nepríjemnými symptómami. Znižuje sa schopnosť koncentrácie, zvyšuje sa náchylnosť ku stresu, objavujú sa tráviace ťažkosti (zápchy), vysúšanie pokožky, malátnosť a pod. V lete sa nedostatok tekutín ohlasuje ešte naliehavejšie. Prvou pomocou pri uhasení smädu môže byť aj pohár dobrej minerálky. Avšak pravidelní konzumenti jednej značky by ju mali pravidelne striedať, pretože nadbytok jedného prvku neprospieva zdraviu človeka.
Autor článku: Mgr. Katarína Šuchová, časopis Bedeker zdravia