Čínsky priemysel falošných farmaceutík stojí každý rok život tisíce Číňaňov, ako aj obyvateľov odberateľských krajín - najmä v Ázii a v Afrike, píše francúzsky denník Libération.
V priebehu minulého týždňa sa podarilo šanghajskej polícii odhaliť sieť predajcov falošného Tamiflu, lieku proti chrípke vyrábaného švajčiarskym farmaceutickým gigantom Roche. Polícia zhabala viac ako 400 kilogramov tabletiek, ktoré boli určené na predaj cez internet.
Počas niekoľkých mesiacov existencie sa čínskej spoločnosti Shanghai Xidi Pharmaceutical podarilo predať falošné liečivo v hodnote približne 600.000 dolárov (17,5 milióna Sk).
V súčasnosti sa podiel Číny na svetovom trhu liečiv odhaduje na dve percentá. Zaznamenáva však ročný 17- až 18-percentný rast. Spolu s Indiou je Čína všeobecne považovaná za jedného z najväčších výrobcov falošných liečiv. V roku 2001 spôsobili v Číne falošné lieky až 192.000 úmrtí.
Od začiatku tohto roka sa Svetová zdravotná organizácia (WHO) snaží o vytvorenie modelovej legislatívy zameranej na boj proti falšovaniu liekov, ktorú by potom mohli prevziať samotné štáty.
"Vo väčšine krajín nie je falšovanie definované ako také. Zákon sa týka ochrany značiek. V niektorých krajinách je trest vyšší za zneužitie obchodnej značky - desať rokov väzenia - ako za falšovanie lieku - dva roky," vysvetľuje Valerio Reggi, koordinátor medzinárodného projektu boja proti falošným liekom.
Na projekte sa zúčastňuje mnoho partnerov, medzi inými aj Interpol, Svetová obchodná organizácia (WTO), asociácie výrobcov a pacientov, a tiež desiatka krajín, medzi ktorými je, aspoň oficiálne, aj Čína.
"Počas prvého stretnutia vo februári tohto roka sa na stretnutí zúčastnili traja predstavitelia z Číny, ktorí sa zdali byť pripravení plne spolupracovať. Na druhej schôdzke v júli sa však neukázal ani jeden," upozornil predstaviteľ francúzskeho farmaceutického priemyslu.
Autor článku: TASR