Ľudia, ktorí majú problémy so srdcom, by sa nemali voziť na horskej dráhe, tvrdia nemeckí lekári. Tematickým parkom zároveň odporúčajú, aby mali poruke defibrilátory, ak náhodou niekomu príde počas jazdy zle.
Štúdia 55 ľudí počas dvojminútovej jazdy na "húsenkovej" dráhe odhalila, že pri takejto jazde prudko stúpne tep srdca, ktorý je porovnateľný so stavom po intenzívnom krátkom telesnom cvičení. Srdcová frekvencia pritom stúpa viac u žien než u mužov.
Ako uviedol dr. Jürgen Kuschyk z fakultnej nemocnice v Mannheime spolu s kolegami na Svetovom kongrese kardiológov, nárast srdcovej činnosti je dostatočne vysoký na to, aby u ľudí so srdcovým ochorením vyvolal arytmiu.
Napriek tomu, že mnohé horské dráhy upozorňujú na riziká spojené s ochoreniami srdca a chrbtice, stále tu dochádza k občasným úmrtiam. Kuschyk upozorňuje, že riziko jazdy na horskej dráhe je priveľké, takže odborníci by mali preskúmať potrebu nainštalovať externé defibrilátory, ktoré by v prípade potreby poskytli srdcu elektrický šok a obnovili normálny tep.
Autor článku: TASR