Európsky parlament vyzýva členské štáty Európskej únie na spoluprácu v oblasti ochrany duševného zdravia obyvateľstva a na prijatie účinných stratégií, ktoré by mali viesť k zníženiu počtu samovrážd, najmä medzi mladými ľuďmi.
Dnes schválená správa, ktorá je reakciou na iniciatívu Európskej komisie, konštatuje, že duševné problémy priamo alebo nepriamo ovplyvňujú všetkých obyvateľov EÚ, pričom podľa odhadov trpí každoročne vyše 18 miliónov Európanov vo veku od 18 do 65 rokov depresiami. Asi 58.000 občanov únie spácha každý rok samovraždu, čo je viac než každoročný počet obetí dopravných nehôd, či ochorenia HIV/AIDS, a desaťnásobne viac osôb sa o samovraždu pokúsi. Každý štvrtý Európan má najmenej raz v živote vážne problémy súvisiace s duševným zdravím.
Poslanci poukázali na značné rozdiely vo výdavkoch, ktoré jednotlivé členské štáty vyčleňujú na ochranu duševného zdravia svojho obyvateľstva a ocenili snahy EK o riešenie tejto otázky. Komisiou predložená Zelená kniha by mala podľa EP viesť k návrhu smernice o duševnom zdraví Európanov a ochrane a rešpekte občianskych a základných práv osôb trpiacich mentálnymi poruchami.
EP navrhuje, aby sa cieľové skupiny stanovené komisiou a zahŕňajúce deti, zamestnancov, staršie osoby a znevýhodnených členov spoločnosti rozšírili aj o osoby s vážnymi mentálnymi ochoreniami, dlhotrvajúcimi a nevyliečiteľnými chorobami, o väzňov, etnické a menšinové skupiny, hendikepovaných, migrantov, či nezamestnaných. Komisia podľa parlamentu takisto dostatočne nezohľadnila rodové rozdiely, pričom poslanci pripomínajú, že ženy a muži môžu mať odlišné potreby v oblasti duševného zdravia. Európsky zákonodarný zbor preto požaduje intenzívnejší výskum v tejto otázke.
Keďže Európa čelí trendu starnutia populácie je rovnako potrebný aj väčší výskum neurodegeneratívnych a iných psychiatrických chorôb starších občanov. Za ďalšiu nevyhnutnosť označil parlament vyvíjanie účinnejších liekov s menšími vedľajšími účinkami.
EP takisto vyzval komisiu, aby podporovala pokračujúce reformy v členských štátoch, v ktorých dochádzalo k zneužívaniu psychiatrie, neprimerane vysokému podávaniu liekov, či ktoré uskutočňovali nehumánne praktiky, vrátane používania sieťových postelí. Týka sa to najmä niektorých nových členských štátov EÚ.
Autor článku: TASR