Druhým najčastejším onkologickým ochorením u mužov je v súčasnosti na Slovensku rakovina prostaty, hneď po rakovine pľúc. Ročne zisťujú lekári vyše 800 nových prípadov a vyše 400 pacientov umiera na túto zákernú chorobu.
"Zákerná je v tom, že v počiatočnom štádiu, keď sa dá ešte úspešne liečiť aj vyliečiť, nespôsobuje výraznejšie subjektívne ťažkosti. Príznakom ochorenia môže byť len krv v moči alebo v semene. Preto by vyše 50-roční muži aj bez problémov s močením nemali zabúdať na pravidelné vyšetrenie prostaty. Spočíva v palpačnom pohmatovom vyšetrení cez konečník a odbere krvného testu na PSA (prostata špecifický antigén test)," upozornil prezident Spoločnosti za zdravý sexuálny život a podpredseda Slovenskej sexuologickej spoločnosti Ivan Kubiš. Vysvetlil, že PSA je látka, ktorú produkujú do krvi rakovinové bunky prostaty už v takom skorom štádiu ochorenia, keď ešte nemožno diagnostikovať vznikajúcu rakovinu inými spôsobmi.
U mužov, u ktorých je zvýšené riziko výskytu rakoviny prostaty, napríklad ak sa vyskytla u príbuzných, treba vyšetrenie už od 45 rokov. "Neodkladné vyšetrenie je samozrejme potrebné pri pretrvávajúcich prostatických ťažkostiach. Včasné zistenie rakoviny prostaty je základným predpokladom úspešnej liečby. Rakovina prostaty často metastázuje do kostí. Takzvaná patologická zlomenina (pri minimálnom úraze v mieste metastázy) alebo podozrivé kostné zmeny bývajú často prvým nálezom pokročilého rakovinového ochorenia prostaty," zdôraznil banskobystrický sexuológ Kubiš.
Malá nepríjemnosť pri odbere krvi na PSA a palpačnom vyšetrení prostaty je zanedbateľná v porovnaní s nepríjemnosťami, ktoré hrozia pacientovi v neskorších štádiách rakoviny prostaty.
Autor článku: TASR